Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Planifikohet ndërhyrja në memorialin e Skënderbeut, autori kërkon të ruhet autenticiteti i veprës

Kulturë  |  22.01.2018 Ora 16:17   
Kunltura
Kunltura

Në vitin 1978, drejtori i Institutit të Monumenteve të Kulturës që drejtohej atë kohë nga Sotir Kosta, më thotë mund të bësh ndonjë skicë për Kishën e Shën Kollit në Lezhë, ku është varrosur Skënderbeu. Në Institut kishte dy vjet që punohej për Kishën e Shën Kollit për ta dërguar për miratim, por si dukej nuk i pëlqente komisionit që merrej me miratimin e tij. Kur paraqita skicat në komision, profesori Aleks Buda dhe skulptori i popullit Odhise Paskali thanë: kjo zgjidhje na lumturon; kjo është zgjidhja për Memorialin e Skënderbeut”, kujton Lazimi.

Autori pohon se vepra të tilla duhen mirëmbajtur.

“Memoriali është monument kombëtar dhe kërkon mirëmbajtje të vazhdueshme, por çdo projekt që do të zbatohet aty duhet të respektojë atë fillestar”, thotë ai. /Telegrafi/

Komentet

Marketing

Tjera në Kulturë

Marketing