Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Në Australi, treni i parë në botë me energji diellore

Auto  |  26.01.2018 Ora 14:33   
Në Australi, treni i parë në botë me energji diellore tani transporton pasagjerë.

Byron Bay Railroad Company ka zhvilluar një tren me panele fotovoltaike dhe motore elektrike që përdor energjinë e pastër diellore, siç raporton elektrek. E-treni i hekurudhave dhe një sërë trenash tani shkon në një rrugë prej tre kilometrash në
 në New South Wales, Australi.Modeli fillestar ishte një tren australian i pasagjerëve i mundësuar nga motorët me naftë. Një nga këta motorë u zëvendësua nga një motor elektrik dhe bateri, i dyti u mbajt për të arritur ekuilibrin më të mirë dhe fuqinë e trenit në rast emergjence.

Komentet

Marketing

Tjera në Auto

Marketing