Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

ON THIS DAY - BOB DYLAN (VIDEO)

Muzikë  |  24.05.2019 Ora 11:37   
Ditëlindjen e 78-të sot feston këngëtari dhe tekstshkruesi më i famshëm amerikan, Bob Dylan.

Karrierën muzikore, Dylan e filloi në vitet e 60-ta me zhanër folk duke nxjerrë hite si “Blowin’ in the Wind” dhe “The Times They Are a-Changin”. Vitet në vazhdim Bob lansoi edhe albumin e tij të parë “The Freeweelin’ Bob Dylan” I cili I’u dedikua të drejtave të njeriut dhe anti-luftës.

Gjatë karrierës së tij, Dylan lansoi gjithsej 38 albume me 100 milionë kopje këngësh të shitura anembanë botës, shkruan RadioPlus.

Ai poashtu numëron shumë çmime të fituara si Grammy Award, Golden Globe Award dhe një Oscar.
Në vitin 2016 atij iu dhurua çmimi Nobel për literaturë dhe tekstshkrim.

Komentet

Marketing

Tjera në Muzikë

Marketing