Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Ngjyra vjollcë nuk ekziston në asnjë flamur të shteteve (Video)

Të Tjera  |  06.03.2018 Ora 16:48   
Për shekuj me rradhë ngjyrë vjollce vlente më shumë se ari.
Ngjyra e përdorur për të prodhuar pëlhura vjollcë erdhi nga një kërmill deti që jetonte brigjeve të Libanit.  Por këta kërmij nuk janë të zakonshëm dhe procesi i punës ishte shumë më intensiv, do të duheshin 10,000 kërmij për të prodhuar vetëm një gram ngjyrë vjollce.

Për shkak se ishte kaq e rrallë, ngjyrën vjollcë e përdornin vetëm mbretërit dhe kjo është arsyeja që nuk ka vjollcë në flamujt e shteteve.

Vjollca është ngjyra e prestigjit mbretëror. /albeu

 

Komentet

Marketing

Tjera në Të Tjera

Marketing