Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Pep Guardiola këmbëngul se ai dëshiron të 'qëndrojë më gjatë' në Manchester City, pavarësisht lidhjeve me Barcelonën

Sport  |  30.10.2020 Ora 18:14   
Menaxheri i Manchester City, Pep Guardiola ka thënë se ai do të donte të 'qëndronte më gjatë' në klub, pavarësisht se kandidati presidencial i Barcelonës Victor Font pretendoi se do të dëshironte ta kthente atë në Nou Camp nëse zgjidhet.

Bosi i ‘Qytetit’ është në vitin e fundit të kontratës së tij në Etihad Stadium dhe spekulimet mbi të ardhmen e tij ka të ngjarë të rriten ndërsa sezoni vazhdon.

Font, që mendohet të jetë kandidati kryesor për të qenë presidenti i ardhshëm i Barcelonës pas dorëheqjes së Josep Bartomeu, ka shprehur dëshirën për ta marrë Guardiola përsëri në Nou Camp.

I pyetur për këtë, Guardiola tha: 'Unë jam jashtëzakonisht i lumtur këtu. Jam i kënaqur që jam në Mançester dhe shpresoj të bëj një punë të mirë këtë sezon për të qëndruar më gjatë. '

Font citoi bosin e Man City si një nga figurat më me ndikim në historinë e klubit katalanas, së bashku me disa nga lojtarët legjendar të klubit, pas mbretërimit të tij të suksesshëm katër-vjeçar nga 2008 në 2012.

Font i tha Sky Sports: 'Ne jemi me fat në Barca që trashëguam një stil loje që Johann Cruyff e futi në klub, jo vetëm në ekipin e parë por në të gjithë akademinë dhe për këtë arsye shumica e profesionistëve më të mirë që dinë për këtë stil janë tifozë të Barcelonës.

'Njerëz si Pep Guardiola, Xavi Hernandez, Andres Iniesta, Carles Puyol, të gjithë këta njerëz nuk punojnë për Barçën sot. Kjo nuk ka kuptim. Ne kemi nevojë për t'i kthyer ata dhe për t'i dhënë atyre përgjegjësitë e duhura, sepse jo të gjithë janë në gjendje të luajnë ndonjë rol jashtë fushës.

'Duke e bërë këtë, ne jemi të sigurt se do të kemi një projekt shumë konkurrues, i cili është e vetmja gjë për të cilën Messi ka nevojë. Ai duhet të jetë në një projekt konkurrues që aspiron të fitojë Ligën e Kampionëve të ardhshëm. Ky duhet të jetë objektivi i çdo bordi të Barçës, apo jo?

'Ne kemi një avantazh me këto lloj legjendash. Të gjithë e duan klubin. Nuk është si Manchester United që dëshiron të ndjekë këtë lloj talenti.

"Ata munden sepse ata janë një nga klubet më të mëdha në historinë e klubit, por atyre u mungon një gjë që kemi dhe kjo është se të gjitha këto legjenda e duan Barcën".

Font ishte i pari që hodhi kapelen e tij në rrjet për postin e lirë të presidentit, por ai pritet të përballet me konkurrencën nga Joan Laporta, i cili mbikëqyri periudhën më të madhe të klubit nën Guardiola dhe ka një marrëdhënie të shkëlqyeshme me Messin.

Josep Bartomeu njoftoi dorëheqjen e tij më parë gjatë javës, me pikëpyetje mbi të ardhmen e menaxherit Ronald Koeman në stolin e Barçës.

Messi ishte afër largimit nga klubi këtë verë pas një mosmarrëveshje të hidhur me hierarkinë e klubit, por përfundimisht ra dakord të qëndrojë dhe të punojë nën shefin e ri.

Argjentinasi ishte i lidhur me një lëvizje në Man City, për t'u lidhur me ish-shefin Guardiola, por Barca këmbënguli që klauzola e tij astronomike e lirimit prej 625 milion funtesh duhet të përmbushet në mënyrë që ai të largohet./radioplus
 

Komentet

Marketing

Tjera në Sport

Marketing