Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Atlético Madrid përfundon transferimin e Kondogbia-s

Sport  |  03.11.2020 Ora 17:33   
Geoffrey Kondogbia është bashkuar me Atlético Madrid deri më 2024 si zëvendësim për Thomas; dhe u bë lojtari më i fundit i profilit të lartë që u shit nga Valencia.

Atlético Madrid ka përfunduar nënshkrimin e Geoffrey Kondogbia nga Valencia. Ai bashkohet si zëvendësimi për Thomas Partey, duke nënshkruar deri në qershor 2024.

Atletiko humbi Thomas ndaj Arsenalit në ditën e fundit të datës 5 tetor, dhe megjithëse afati i transferimit është mbyllur, klubit iu dha një muaj shtesë për të gjetur një zëvendësim pasi klauzola e lirimit e mesfushorit ganez ishte shkaktuar. Ndërsa Atlético mund të nënshkruante vetëm një agjent falas ose një lojtar të regjistruar tashmë në LaLiga, opsionet e tyre ishin të kufizuara, por Kondogbia doli si një objektiv i mundshëm që në fillim të kërkimit të tyre.

Tarifa e 27-vjeçarit nuk është zbuluar, por burimet e klubit i kanë thënë AS se pagesa ishte për 10 milion euro, plus dy milion shtesë dhe 10% të çdo pagese të ardhshme transferimi nëse ai shitet gjatë tre vitet e ardhshme ndërsa ishte në Valencia.

Valencia u përpoq të bllokonte lëvizjen për të mos shkuar përpara por Kondogbia u përgjigj me një sulm të ashpër ndaj kryetarit të klubit Anil Murthy. "Pasi keni shkatërruar tashmë një projekt ambicioz, ju është dashur të mashtroni trajnerin tuaj dhe, së fundi, mua. Faleminderit, Anil Murthy," shkroi ai në Instagram më 15 tetor.

Valencia ka qenë në krizë muajt e fundit, me Murthy dhe ata që janë në krye të shkarkimit të një mori lojtarësh kryesorë të ekipit të parë në marrëveshje me çmime të ulta, duke përfshirë Ferrán Torres, Rodrigo Moreno, Dani Parejo dhe Francis Coquelin, çifti i fundit që kalon te rivalët lokalë Villarreal. Traineri Javi Gracia ka qenë gjithashtu në qendër të polemikave - pasi pa klubin që nuk arriti të përmbush premtimet e dukshme në lidhje me rekrutimin, thashethemet sugjeruan se ai po mendonte të linte pas vetëm disa muajsh në punë./radioplus

Komentet

Marketing

Tjera në Sport

Marketing