Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

"Skulptura elementale" në Galerinë Kombëtare

Kulturë  |  19.04.2018 Ora 11:36   
Galeria Kombëtare e Kosovë ju fton në hapjen e ekspozitë të çiftit Bullgarë Todor Todorov me "Skulptura elementale" dhe Daniela Todorova me "Inovacionet në letër". Hapje bëhet të marten me 24 Prill 2018 në orën 19:00.

Ekspozita e Fondacionit AMATERAS është përkushtuar Presidencës së Bullgarisë së Këshillit të Evropës gjatë 2018. Projekti është krijuar sëbashku me Ministrinë e punëve të jashtme të Republikës së Bullgarisë dhe Ambasadës Bullgare në Helzinki.

Kolekcioni përbëhet nga dy drejtime në të cilat autorët Daniela Todorova dhe Todor Todorov punojnë me vite të tëra dhe kanë lënë një përshtypje të qëndrueshme jo vetëm në artin bashkëkohor bullgar, por edhe kanë kontribuar në zhvillimin e artit botëror dhe dialogut ndërkulturor midis Bullgarisë dhe një numër vendesh të udhëhequr nga Finlanda.

Ekspozita e paraqitur synon të tregojë dy fusha në të cilat Bullgaria ka kontribuar për zhvillimin e kulturës evropiane - risi për hapësirë urbane me një vështrim në të ardhmen dhe gjuhës simbolike e përdorur në shekuj skemash heraldike në di tët e sotme në Evropë dhe në mbarë botën.

Komentet

Marketing

Tjera në Kulturë

Marketing