Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

“Despacito” kënga fituese e Billboard Latin Music Awards 2018

Muzikë  |  27.04.2018 Ora 11:09   
Mbrëmë në Las Vegas është mbajtur ceremonia Billboard Latin Music Awards 2018, ngjarje e cila mbledhë, nderon dhe shpërblen, artistët dhe këngët më të suksesshmë latinë, shkruan Radio Plus.

Artistët të cilët morën më së shumti çmime në Billboard Music Awards për këtë vit janë: Daddy Yankee, Fonsi, Justin Bieber, Shakira dhe Ozuna.

Hiti i madh i madh i vitit 2017, “Despacito”, nga Luis Fonsi, Daddy Yankee dhe Justin Bieber ka fituar  në 5 kategori: “Hot Latin Song of the Year”, “Hot Latin Song of the Year, Vocal Event”, “Airplay Song of the Year”, “Digital Song of the Year”, “Streaming Song of the Year”, duke u bërë kënga më e suksesshmë latinë e vitit 2017.

Ndërkaq edhe krijuesit e kësaj këngë Luis Fonsi u shpall “Hot Latin Songs Artist of the Year, Male”, dhe Justin Bieber u shpall “Crossover Artist of the Year”. /radioplus/

Lista e plotë e fituesve në Billboard Music Awards 2018:
Artist of the Year:
J Balvin
Daddy Yankee
Luis Fonsi
*Ozuna -- WINNER

Artist of the Year, New: 
Alta Consigna 
Bad Bunny 
El Fantasma y Banda Populares del Llano 
*Christian Nodal -- WINNER

Tour of the Year:
Marc Anthony
Ricardo Arjona
*Enrique Iglesias & Pitbull -- WINNER
Marco Antonio Solis

Social Artist of the Year:
J Balvin 
Jennifer Lopez 
*Maluma -- WINNER
Shakira 

Crossover Artist of the Year:
Beyonce 
*Justin Bieber -- WINNER
Little Mix 
Ed Sheeran 

SONGS CATEGORIES

Hot Latin Song of the Year:
J Balvin & Willy William feat. Beyoncé, “Mi Gente” 
*Luis Fonsi & Daddy Yankee feat. Justin Bieber, “Despacito” -- WINNER
Maluma, “Felices Los 4” 
Wisin feat. Ozuna, “Escapate Conmigo” 

Hot Latin Song of the Year, Vocal Event:
J Balvin & Willy William feat. Beyoncé, “Mi Gente” 
*Luis Fonsi & Daddy Yankee feat. Justin Bieber, “Despacito” -- WINNER
Shakira feat. Maluma, “Chantaje” 
Wisin feat. Ozuna, “Escapate Conmigo” 

Hot Latin Songs Artist of the Year, Male:
J Balvin 
Daddy Yankee 
*Luis Fonsi -- WINNER
Ozuna 

Hot Latin Songs Artist of the Year, Female:
Becky G 
Jennifer Lopez 
Natti Natasha 
*Shakira -- WINNER

Hot Latin Songs Artist of the Year, Duo or Group:
Banda Sinaloense MS De Sergio Lizarraga 
*Calibre 50 -- WINNER
CNCO 
Zion & Lennox 

Hot Latin Songs Label of the Year:
Sony Music Latin 
*Universal Music Latin Entertainment -- WINNER
VP Entertainment 
Warner Latina 

Hot Latin Songs Imprint of the Year
Def Jam
Raymond Braun
Schoolboy
*Sony Music Latin -- WINNER

Airplay Song of the Year
J Balvin & Willy William feat. Beyoncé, “Mi Gente” 
*Luis Fonsi & Daddy Yankee feat. Justin Bieber, “Despacito” -- WINNER
Maluma, “Felices Los 4” 
Wisin feat. Ozuna, “Escapate Conmigo” 

Airplay Label of the Year:
DEL 
*Sony Music Latin -- WINNER
Universal Music Latin Entertainment 
Warner Latina 

Airplay Imprint of the Year:
Fonovisa 
*Sony Music Latin -- WINNER
Universal Music Latino 
WK

Digital Song of the Year:
J Balvin & Willy William feat. Beyoncé, “Mi Gente” 
*Luis Fonsi & Daddy Yankee feat. Justin Bieber, “Despacito” -- WINNER
Maluma, “Felices Los 4” 
Shakira feat. Maluma, “Chantaje” 

Streaming Song of the Year:
J Balvin & Willy William feat. Beyoncé, “Mi Gente” 
*Luis Fonsi & Daddy Yankee feat. Justin Bieber, “Despacito” -- WINNER
Maluma, “Felices Los 4” 
Shakira feat. Maluma, “Chantaje”

Albums Categories

Top Latin Album of the Year:
J Balvin, Energia
*Nicky Jam, Fenix -- WINNER
Ozuna, Odisea
Shakira, El Dorado

Top Latin Compilation Album of the Year:
*Dance Latin #1 Hits 2.0: Los Exitos Del Momento -- WINNER
Mexillennials: Los Exitos De Una Nueva Generacion
Summer Latin Hits 2017
Trap Capos: Season 1

Top Latin Albums Artist of the Year, Male:
J Balvin 
*Romeo Santos -- WINNER
Nicky Jam 
Ozuna 


 

Komentet

Marketing

Tjera në Muzikë

Marketing