Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Andy Fletcher, anëtari themelues i Depeche Mode, vdes në moshën 60-vjeçare

Muzikë  |  27.05.2022 Ora 10:59   
Andy "Fletch" Fletcher, tastierist dhe një nga anëtarët themelues të grupit ikonik elektronik britanik Depeche Mode, ka vdekur. Ai ishte vetëm 60 vjeç.

Lajmi u bë i ditur përmes llogarisë zyrtare në Twitter të Depeche Mode, bendi postoi lajmin të enjten pasdite. “Fletch kishte një zemër të vërtetë prej ari dhe ishte gjithmonë aty kur kishim nevojë për mbështetje, një bisedë të gjallë, një të qeshur të mirë ose një pintë të ftohtë”, thuhet në postim. Shkaku i vdekjes nuk u konfirmua.

Fletcher formoi Depeche Mode në vitin 1980 me Dave Gahan, Martin Gore dhe Vince Clarke, i cili fillimisht u pa si autori i grupit përpara se të largohej papritur pas albumit të tyre debutues dhe duke e lënë Gore si kompozitorin kryesor që atëherë. "Fletch" ishte më pak i dukshëm nga treshja kryesore, duke veshur shpesh nuanca fshehjeje, teksa qëndronte pas tastierave, ndërsa Gahan dhe Gore ishin më demonstrativë ata bredhnin në skenë, por gjithsesi duke ngritur krahët për të zgjuar turmën.

Duke folur për rolin e tij në grup, Fletcher tha në një intervistë të botuar në Electronic Beats se ai ishte “djali i gjatë në sfond, pa të cilin kjo korporatë ndërkombëtare e quajtur Depeche Mode nuk do të funksiononte kurrë. Ekziston një keqkuptim i madh që në grupet e kitarës burrat e vërtetë punojnë me instrumente të vërteta,  mbrëmje pas mbrëmje,  ndërsa në një grup sintetizues si Depeche Mode askush nuk punon, sepse janë të gjitha makina. Por kjo është marrëzi. … Përveç këngëtarit, publiku nuk e di vërtet se cilin rol ka secili muzikant ka brenda grupit. Por grupet si Kraftwerk ose Depeche Mode në fakt punojnë si ndarje të kolektivëve të punës. Kontributi i çdo individi mbetet i padukshëm. Dhe për shkak se nuk e shtyj veten në plan të parë, shumë më ngatërrojnë me timonin e pestë.”
 
Gjatë qëndrimit të Fletcher me grupin, ata shitën mbi 100 milionë disqe në mbarë botën dhe kishin 54 këngë në tabelën e këngëve në Mbretërinë e Bashkuar. Si anëtar i Depeche Mode, Fletcher u fut në Rock and Roll Hall of Fame në vitin 2020.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Muzikë

Marketing