Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Hiqni nga priza këto pajisje shtëpiake për të kursyer para dhe energji elektrike

Të Tjera  |  27.05.2022 Ora 12:48   
Kur fikni një pajisje, ndoshta supozoni se është vërtet e fikur dhe nuk merr më energji. Por në fakt nuk është kështu. Shumë pajisje shtëpiake të zakonshme,  nga karikuesi juaj i laptopit te printer, kryejnë funksione të caktuara kur janë të kyçur në prizë dhe përdorin energjinë elektrike edhe nëse vetë pajisja nuk është e ndezur.

Për fat të mirë, zgjidhja është goxha e lehtë,  thjesht shkëputni pajisjet nga priza. Shkëputja e tyre në fakt do të ndalojë që energjia të zbrazet në heshtje dhe të rrisë faturat tuaja, duke ju kursyer energji elektrike dhe para.

Por sa para kursen në fakt nga shkëputja e pajisjeve nga priza? Dhe a ia vlen bezdisja që vazhdimisht të mbyllni dhe shkëputni pajisjet nga priza?
 
Duket kundërintuitive për të shkëputur pajisjet nga priza. Në fund të fundit, ato janë të ndalura, kështu që pse do të thithin energji?
Fakti është se pajisjet tuaja në fakt përdorin energji edhe kur janë të fikur por ende të lidhura në prizë, sipas Energy.gov. Pavarësisht nëse pajisja është e fikur ose në gjendje gatishmërie, disa nga shkelësit më të këqij janë:
 
- Një pajisje që mund të përdorë ende energji në formën e dritave të ndezura ose ekraneve të tjera që tregojnë se pajisja është e fikur
- Kompjuterët që thjesht vendosen në modalitetin e gjumit
 - Karikues  që ende marrin energji edhe nëse pajisja nuk është e lidhur
 - Telefonat me ekrane që shfaqen kur nuk janë në përdorim aktiv, si telefonat pa tela
 - Pajisje të reja inteligjente shtëpiake si frigoriferë, rondele dhe tharëse që kanë ekrane gjithmonë ndezur, lidhje interneti dhe kontrolle elektronike
 
Energjia që përdoret nga këto pajisje ndërkohë që nuk është në përdorim aktiv shpesh quhet fuqia e gatishmërisë, por ajo kalon edhe me emra të tjerë si ngarkesa fantazmë, ngarkesa hije, rrymë e papunë apo edhe fuqi vampir.
 
Megjithatë, sa kurseni mund të varet nga sa pajisje përdorni dhe nga zakonet tuaja me to. Për shembull, një eksperiment edukativ nga Universiteti Shtetëror i Kolorados zbuloi se një radio e kombinuar/CD player/kasetë përdorte vazhdimisht 4 vat, pavarësisht nëse ishte në përdorim apo jo. Shkëputja e tij nga priza kur nuk është në përdorim do të kursente 100 herë më shumë energji gjatë jetës së pajisjes.
 
Një studim i Këshillit të Mbrojtjes së Burimeve Natyrore zbuloi se zvogëlimi i ngarkesës nga pajisjet gjithmonë të ndezura do të kursente konsumatorët 8 miliardë dollarë në vit dhe do të shmangte përdorimin e 64 miliardë kilovat-orë energji elektrike në vit. Ai gjithashtu ka përfitime mjedisore, si parandalimi i 44 milionë tonëve metrikë të ndotjes së dioksidit të karbonit. NRDC vlerësoi koston e pajisjeve gjithmonë të ndezura deri në 165 dollarë për familje në vit mesatarisht.
 
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing