Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Hamsterët që u përkasin pacientëve me linë e majmunit duhet të izolohen ose vriten, thonë shefat e shëndetësisë

Shëndeti  |  27.05.2022 Ora 13:08   
Sipas autoriteteve evropiane shëndetësore, brejtësi i përkëdhelur, gerbilët dhe derrat gini që u përkasin pacientëve me linë e majmunit duhet "të izolohen" në laboratorët qeveritarë.

Në një skenar të rastit më të keq, ku izolimi i monitoruar dhe testimi i rregullt është i pamundur, agjencia sugjeroi që një kurim duhet të konsiderohet si "zgjidhja e fundit" për të parandaluar që sëmundja të fitojë një bazë të përhershme në rajon.
Deri më tani, 90 raste janë zbuluar në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar që kur virusi u identifikua për herë të parë në Angli në fillim të majit,  duke përfshirë 12 të enjten , ndërsa 344 raste të dyshuara ose të konfirmuara janë raportuar në më shumë se 20 vende në mbarë botën.
 
Në udhëzimin e botuar këtë javë, Qendra Evropiane për Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) u bëri thirrje të infektuarve me linë e majmunit dhe kontakteve të tyre të ngushta që të shmangin kafshët e tyre shtëpiake, mes frikës se virusi mund të bëhet endemik në të gjithë kontinentin nëse kalon te kafshët.

Brejtësit,  duke përfshirë hamsterët, gerbilët, derrat gini dhe minjtë,  konsiderohen më të rrezikuarit, pasi dihet se janë të ndjeshëm ndaj sëmundjes.

“Kafshët shtëpiake brejtës duhet të izolohen në ambiente të monitoruara, në përputhje me izolimin e frymëmarrjes (p.sh. një laborator) dhe kushtet e mirëqenies së kafshëve (p.sh. objektet qeveritare, lukunitë ose organizatat e mirëqenies së kafshëve) dhe të testohen (me PCR) për ekspozim përpara përfundimit të karantinës,” tha ECDC.
 
“Eutanazia duhet të jetë vetëm zgjidhja e fundit e rezervuar për situatat ku testimi dhe/ose izolimi nuk janë të realizueshme”, shtuan ekspertët.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Shëndeti

Marketing