Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Francë: Arrestohen katër neo-nazistë për planifikimin e 'gjuetisë së hebrenjve' gjatë një ndeshje futbolli

Sport  |  04.06.2022 Ora 13:20   

Burra të moshës 45-53 vjeç, ishin lidhur me grupe neo-naziste të ekstremit të djathtë dhe synonin të "gjuanin hebrenjtë" gjatë një ndeshje futbolli në Strasburg.

Katër burra neo-nazistë në rajonin e Alsas të Francës, u paditën për posedim dhe trafikim të një sasie "mbresëlënëse" armësh, që ishin menduar për t'u përdorur kundër hebrenjve, tha të premten prokurori Edwige Roux-Morizot.

Gjatë arrestimit, policia franceze sekuestroi 18 armë të ligjshme dhe 23 të paligjshme dhe rreth 120,000 fishekë, si dhe literaturë neo-naziste, tha prokurori.

Burrat ishin "të integruar mirë në shoqëri", tha Roux-Morizot, sipas BBC.  Ata u arrestuan para se të arrinin të kryenin sulmin.

Raportet e incidenteve antisemitike në Francë, u rritën me 75% në vitin 2021, sipas Shërbimit të Sigurisë së Komunitetit Çifut, grupi kryesor mbikëqyrës i komunitetit hebre francez.

 SPCJ regjistroi 589 krime të urrejtjes kundër hebrenjve vitin e kaluar, duke përfshirë një rritje prej 36% të sulmeve fizike gjatë vitit 2020.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing