Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Tiger Woods bëhet miliarderi më i fundit sportiv

Sport  |  11.08.2022 Ora 11:43   
Tiger Woods, një nga lojtarët më të mirë që ka parë ndonjëherë loja dhe padyshim një nga atletët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, i është bashkuar listës ekskluzive të miliarderëve sportivë.

Forbes ka vlerësuar se pasuria neto e Woods ka kaluar shifrën e 1 miliard dollarëve, duke e bërë atë një nga tre atletët që kanë arritur ndonjëherë statusin e miliarderit.

Vlerësimi bazohet në fitimet gjatë gjithë jetës së Woods, por pavarësisht se fitoi 82 herë në PGA Tour, duke përfshirë 15 kampionate të mëdha, një shumicë dërrmuese e pasurisë së Woods vjen nga marrëveshjet e reklamimit,  më e famshmja konsiderohet me Nike Inc.

Ndërmarrjet e tjera të Woods përfshijnë TGR Design dhe një restorant në Jupiter, Florida të quajtur "The Woods". Lojtari ikonë i golfit ka rritur gjithashtu vlerën e tij neto përmes investimeve në disa startup-e të lidhura me golfin.

Por nuk ka qenë kurrë për paratë për Woods, i cili e ka rritur jashtëzakonisht lojën e golfit gjatë gjithë karrierës së tij duke bërë goditje pothuajse të pamundura dhe duke veshur emocionet e tij në mëngën e tij, në rrugën e tij drejt shfaqjeve të panumërta dominuese.

Vetëm disa muaj më parë, Woods refuzoi një ofertë qesharake të lartë nga turneu LIV Golf. CEO Greg Norman thuhet se tha se oferta ishte një "shumë marramendëse" në "nëntë shifra të larta".

Woods ka të ngjarë të refuzojë një ofertë që do ta kishte dyfishuar vlerën e tij neto. Ai foli për turneun e ri të golfit në një intervistë për shtyp përpara Kampionatit të 150-të të Hapur muajin e kaluar.

Dy atletët e tjerë të vetëm në listë janë legjenda e NBA-së, Michael Jordan dhe ylli aktual i NBA-së, LeBron James.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing