Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Mendohej se vlente mijëra euro, por vazoja kineze u shitë plot 9 milionë dollarë

Të Tjera  |  04.10.2022 Ora 13:34   
Një vazo kineze që besohej të vlente disa mijëra dollarë u shit për rreth 4,000 herë më shumë gjatë një ankandi në Francë të shtunën, kur gati 30 blerës besuan se ishte një objekt i rrallë i shekullit të 18-të.

Ekspertët në shtëpinë e ankandeve Osenat pohuan se artikulli, i cili u shit për gati 9 milionë dollarë, daton vetëm në shekullin e 20-të dhe konsiderohet si një vazo e zakonshme.

"Që nga momenti i botimit të katalogut, ne pamë se kishte një interes të madh me gjithnjë e më shumë kinezë që vinin për të parë vazon," tha Cedric Laborde, drejtor në Osenat. "Kinezët janë të apasionuar pas historisë së tyre dhe krenarë që të zotërojnë historinë e tyre.”

Artikulli ka të ngjarë të shfaqet në një muze tani në vend të një koleksioni privat, tha Laborde.

Vazo prej porcelani e stilit tianqiuping u vendos në ankandin e Fontainebleau nga një grua e paidentifikuar që jetonte në një territor francez, por që nuk e kishte parë vazon që kur ajo iu dha pas vdekjes së nënës së saj. Vazo përshkruhet si porcelani blu dhe e bardhë, e zbukuruar me dragonj dhe re.

"Shitësja jeton larg dhe nuk e pa as vazon," tha drejtuesi i ankandit Jean-Pierre Osenat. "Ajo e trashëgoi atë nga nëna e saj, e cila nga ana e saj e trashëgoi atë nga nëna e saj, e cila ishte një koleksioniste e madhe në Paris në shekullin e kaluar."

Një vazo e ndryshme kineze që daton në shekullin e 18-të u shit për rreth 1.5 milionë dollarë në fillim të këtij viti. Vazo, e konsideruar e rrallë, fillimisht u ble nga një kirurg londinez në vitet 1980 për disa qindra paund, sipas Guardian.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing