Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Trump nuk ndalet. Tani kërkon 475 milionë dollarë nga CNN, paralajmëron përndjekjen edhe të mediave tjera

Të Tjera  |  04.10.2022 Ora 13:47   
Ish-presidenti amerikan Donald Trump akuzoi të hënën CNN në gjykatën federale për shpifje, duke nisur procedurat ligjore dhe duke kërkuar 475 milionë dollarë dëmshpërblim.

Ankesa e tij thotë se organizata kombëtare e lajmeve përdori fuqinë dhe shtrirjen e saj për ta mposhtur atë politikisht.
Dhe dokumenti i gjykatës pretendon se CNN ka shtuar sulmet e saj ndërsa Trump mendon nëse do të kandidojë përsëri për presidencën në 2024.

"Në javët dhe muajt e ardhshëm ne do të ngremë gjithashtu padi kundër një numri të madh kompanish të tjera të mediave të lajmeve të rreme për gënjeshtrat, shpifjet dhe keqbërjet e tyre, duke përfshirë atë që i përket "Gënjeshtrës së Madhe", që ata e përdornin aq shpesh në referencë ndaj sulmit të tyre dezinformues ndaj zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020”, tha ai në një deklaratë të dërguar me email.

Kjo erdhi pasi avokatët e tij ngritën një padi në gjykatën federale të Floridës.
Ai akuzoi kanalin e lajmeve për shpifje të vazhdueshme ndaj tij, duke përfshirë krahasimet me Hitlerin dhe e quajti atë një 'racist', 'lakej rus' dhe 'rebelimtar'.

Padia pretendon se CNN i është referuar në mënyrë të përsëritur refuzimit të rezultateve të zgjedhjeve të 2020 nga Trump si 'gënjeshtra e madhe' - një frazë e shpikur në gjermanisht nga Hitleri ndërsa ai ngjalli urrejtje kundër hebrenjve.
Ankesa prej 29 faqesh pretendon se CNN ka shtuar sulmet e saj muajt e fundit mes spekulimeve se Trump po përgatitet të shpallë një kandidim për president në vitin 2024.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing