Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

50 vjet nga shkrepja e fotografisë ikonike të Tokës

Të Tjera  |  08.12.2022 Ora 8:23   

Më 7 dhjetor u bënë plot 50 vjet qëkur ekipi i NASA-s, Apollo 17, fotografoi nga distanca planetin Tokë, në ekspeditën e gjatë drejt Hënës.

E njohur si “mermeri i kaltër”, kjo fotografi, e shkrepur në vitin 1972, u bë ikonike në mbarë botën.

Shumë kompani e teknologjike, përfshirë edhe Apple, që e përdori në ballinë të çdo smartfoni.

Apollo 17 ishte misioni final i NASA-s drejt Hënës. Ekspedita në Hënë zgjati 12 ditë, 13 orë, 51 minuta e 59 sekonda, ndërsa në ekip ishin Gene Cernan, Harrison Schmitt, Ronald Evans dhe Joe Engle.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing