Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

p

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Tesla ulë çmimet - dorëzoi 466,140 automjete në tremujorin e dytë

Auto  |  03.07.2023 Ora 12:40   
Prodhuesi i makinave elektrike Tesla thotë se ka dorëzuar një numër rekord automjetesh në tre muajt deri në fund të qershorit, pasi uli çmimet për të rritur shitjet. Ajo ka ulur çmimet në tregje duke përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe dhe Kinën për të konkurruar me prodhuesit rivalë.

Këtë fundjavë, prodhuesit kryesorë kinezë të makinave raportuan gjithashtu një rritje të shitjeve në qershor. Në fillim të këtij viti, shefi i Tesla-s, Elon Musk tha se ai besonte se ndjekja e shitjeve më të larta, me fitime më të ulëta, ishte "zgjedhja e duhur" për kompaninë. Të dielën, Tesla tha se dorëzoi 466,140 automjete në tremujorin e dytë, që ishte më shumë se 80% më i lartë se një vit më parë. Ndërkohë, kompania tha se kishte rritur prodhimin e automjeteve në gati 480,000 në të njëjtën periudhë.

"Tesla ka bërë një zgjedhje strategjike për të qenë një prodhues vëllimi," i tha BBC-së Bill Russo, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i firmës këshillimore Automobility. "Ky ishte kontribuesi kryesor në rritjen e shitjeve, pasi Modeli 3 dhe Modeli Y i tij kryesisht me vëllim më të lartë përfituan nga lufta e çmimeve," shtoi ai. Dan Ives nga firma e investimeve Wedbush Securities tha për BBC se "uljet e çmimeve në Kinë kanë qenë një lëvizje e zgjuar e pokerit që ishte jashtëzakonisht e suksesshme për Teslën".

Komentet

Marketing

 

Tjera në Auto

Marketing