Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

p

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Michael Gambon vdiq në moshën 82-vjeçare

Film  |  29.09.2023 Ora 9:10   

Ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare aktori i dashur britanik.
 
Ylli i Harry Potter ndërroi jetë i qetë në spital, në moshën 82-vjeçare, njoftoi familja e tij të enjten.
 
Gambon ishte një nga yjet më të njohur të Mbretërisë së Bashkuar për shkak të punës së tij në TV dhe film, duke portretizuar në mënyrë të paharrueshme Albus Dumbledore në gjashtë nga tetë filmat e Harry Potter.
 
Një deklaratë e lëshuar në emër të gruas së tij, Lady Gambon dhe djalit të tyre Fergus, tha: "Jemi të shkatërruar për të njoftuar humbjen e Sir Michael Gambon.
"Burri dhe babai i dashur, Michael vdiq në paqe në spital me gruan e tij Anne dhe djalin Fergus pranë shtratit të tij, pas një periudhe pneumonie."
Në TV ai ishte gjithashtu i njohur për rolin e detektivit francez Jules Maigret në serialin ITV Maigret, dhe për rolin e tij të vitit 1986 si Philip Marlow në The Singing Detective të Dennis Potter, ndërsa ai pati një rol të paharrueshëm së bashku me Daniel Craig në filmin gangster Layer Cake të vitit 2004. Role të tjera përfshinin kthesat në The King's Speech, Gosford Park dhe Victoria & Abdul.
 
Gambon u shpall kalorës në Nderimet e Vitit të Ri në vitin 1998 për shërbimet në dramë. Ai ka lënë gjithashtu dy fëmijët e tij me Philippa Hart.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Film

Marketing