Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

p

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Gazi toksik që rrezikon miliona njerëz në Lindjen e Mesme, zbulon BBC

Klima  |  29.11.2023 Ora 12:46   
Ndotësit toksikë të lëshuar gjatë ndezjes së gazit po rrezikojnë miliona më shumë njerëz sesa mendohej më parë, sugjeron një hetim i BBC. Ndezja - djegia e mbeturinave të gazit gjatë shpimit të naftës - po ndodh në të gjithë Gjirin, duke përfshirë nga Emiratet e Bashkuara Arabe mikpritësit e COP28.

Hulumtimi i ri sugjeron se ndotja po përhapet qindra milje, duke përkeqësuar cilësinë e ajrit në të gjithë rajonin. Ajo vjen ndërsa Emiratet e Bashkuara Arabe pret samitin e klimës COP28 të OKB-së të enjten. Emiratet e Bashkuara Arabe ndaluan ndezjen rutinë 20 vjet më parë, por imazhet satelitore tregojnë se ajo po vazhdon, pavarësisht nga pasojat e mundshme shëndetësore për banorët e saj dhe ata në vendet fqinje.

Analiza për BBC Arabisht tregon se gazrat tani po përhapen qindra kilometra në të gjithë rajonin. Si pjesë e studimit u analizuan edhe ndotja nga puset në Irak, Iran dhe Kuvajt. Të gjitha vendet e përfshira ose refuzuan të komentojnë ose nuk u përgjigjën. Të hënën, BBC News zbuloi dokumente të zbuluara që tregonin se si Emiratet e Bashkuara Arabe kishin planifikuar të përdornin rolin e tyre si mikpritëse e bisedimeve të OKB-së për klimën, si një mundësi për të arritur marrëveshjet e naftës dhe gazit.

David R. Boyd, Raportuesi Special i OKB-së për të drejtat e njeriut dhe mjedisin tha se gjetjet e BBC ishin: "Shumë shqetësuese. Kompanitë e mëdha të naftës dhe shtetet në Lindjen e Mesme po shkelin të drejtat e njeriut të miliona njerëzve duke dështuar në trajtimin e ndotjes së ajrit nga lëndët djegëse fosile. "Megjithë vuajtjet masive njerëzore, Big Oil dhe petrostatet vazhdojnë me biznesin si zakonisht me pandëshkueshmëri totale dhe zero llogari."

Komentet

Marketing

 

Tjera në Klima

Marketing