Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

p

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Presidenti i samitit të klimës COP28 në Dubai hedhë poshtë pretendimet e një raporti se ai do te shfrytëzoj takimin për zhvillimin e industrisë se karburanteve në vende te tjera.

Klima  |  30.11.2023 Ora 11:48   
Presidenti i samitit të klimës COP28 në Dubai ka mohuar se vendi i tij po e përdor takimin për të bërë marrëveshje të naftës dhe gazit. BBC raportoi të hënën se dokumentet informuese të zbuluara zbuluan planet e Emirateve të Bashkuara Arabe për të diskutuar marrëveshjet e karburanteve fosile me 15 vende.

Presidenti i COP28 Sulltan al-Jaber tha në një konferencë shtypi se raporti synonte të minonte presidencën e tij COP28. “Këto pretendime janë të rreme, jo të vërteta, të pasakta dhe jo të sakta”, tha ai. Një zëdhënës i BBC tha: "Hetimi ynë u hulumtua në mënyrë rigoroze sipas standardeve më të larta editoriale".

Përveçse është president i COP28, Z. Jaber është gjithashtu CEO i kompanisë gjigante shtetërore të naftës në Emiratet e Bashkuara Arabe, Adnoc, dhe e biznesit shtetëror të burimeve të rinovueshme, Masdar. Dokumentet - të marra nga gazetarë të pavarur në Qendrën për Raportimin e Klimës që punojnë së bashku me BBC - u përgatitën nga ekipi COP28 i Emirateve të Bashkuara Arabe për takime me të paktën 27 qeveri të huaja përpara samitit COP28, i cili fillon më 30 nëntor.

Ato përfshinin "pikat e bisedimeve" të propozuara, të tilla si ajo për Kinën, e cila thotë se Adnoc është "i gatshëm të vlerësojë së bashku mundësitë ndërkombëtare të LNG [gazit natyror të lëngshëm]" në Mozambik, Kanada dhe Australi. Dokumentet sugjerojnë t'i thuhet një ministri kolumbian se Adnoc "është gati" për të mbështetur Kolumbinë për të zhvilluar burimet e saj të karburantit fosile. Ka pika bisedimi për 13 vende të tjera, duke përfshirë Gjermaninë dhe Egjiptin, të cilat sugjerojnë t'u thuhet atyre se Adnoc dëshiron të punojë me qeveritë e tyre për të zhvilluar projekte të karburanteve fosile.

"Unë ju premtoj, kurrë nuk i kam parë këto pika bisedimi të cilave ata i referohen ose që kam përdorur ndonjëherë pika të tilla bisedimi në diskutimet e mia," tha zoti Jaber në konferencën për shtyp, në të cilën BBC News nuk ishte ftuar. COP28 është raundi i fundit i OKB-së i bisedimeve globale për klimën. Këtë vit ai do të mbahet nga Emiratet e Bashkuara Arabe në Dubai dhe do të marrë pjesë liderë botërorë, duke përfshirë mbretin Charles III.
 
 
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Klima

Marketing