Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

p

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Aktivistja Greta Thunberg ka thënë se këto samite të OKB-së për klimën janë thjesht "bla, blah, bla"

Klima  |  30.11.2023 Ora 13:29   
Do të dëgjoni shumë për COP28 gjatë dy javëve të ardhshme. Takimi më i rëndësishëm i klimës në botë, që fillon të enjten, po mbahet në Dubai nga Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) - një nga dhjetë prodhuesit kryesorë të naftës në botë. COP28 do të jetë mbledhja më e madhe e liderëve botërorë të vitit. Mbreti Charles III dhe Rishi Sunak do të jenë atje, së bashku me dhjetëra liderë të tjerë botërorë dhe rreth 70,000 pjesëmarrës të tjerë.

Pritja e një konference për klimën në një shtet të naftës ishte tashmë e diskutueshme - por provat e BBC-së se ekipi i Emirateve të Bashkuara Arabe planifikoi të përdorte bisedimet për klimën përpara COP28 për të bërë marrëveshje për naftë dhe gaz, ka rritur shqetësimet. Pra, a mundet që një samit në një nga shtetet më të pasura me naftë në botë të sjellë veprim domethënës mbi ndryshimin e klimës?

Aktivistja Greta Thunberg ka thënë se këto samite të OKB-së për klimën janë thjesht "bla, blah, bla" - që do të thotë të gjitha bisedat dhe asnjë veprim. Por nëse procesi COP nuk do të ekzistonte, sigurisht që do të dëshironim diçka të tillë. Imagjinoni për një moment që jeni një alien që viziton Tokën. Zbuloni se planeti përballet me një katastrofë të mundshme të shkaktuar nga veprimet e njerëzve që jetojnë atje. Gjëja e parë që alienët do të thoshte është: "Ju djema të gjithë duhet të mblidheni dhe të bini dakord se si ta zgjidhni këtë". Por të bësh përparim është e vështirë. Ju mund të habiteni kur zbuloni se hera e parë që bota ranë dakord kolektivisht për të ulur emetimet e gazit serrë që shkaktojnë ndryshimet klimatike ishte vetëm tetë vjet më parë, në COP21 në Paris.

Gati 200 vende u zotuan të mbajnë rritjen e temperaturës globale "shumë poshtë" 2C dhe "të ndjekin përpjekjet" për t'i kufizuar ato në 1.5C - vendimtare për të shmangur ndikimet më të rrezikshme klimatike, sipas shkencëtarëve të OKB-së. Marrëveshja e Parisit në vitin 2015 ishte një hap i madh përpara dhe ka shkaktuar "veprim pothuajse universal të klimës", thotë OKB. Kjo ka ndihmuar në uljen e nivelit të ngrohjes që bota mund të presë. Por bota ende nuk po vepron me ritmin e nevojshëm për të arritur qëllimet e Parisit, konfirmoi një raport i fundit i OKB-së. Përpjekja për të adresuar këtë do të jetë një nga çështjet më të mëdha për konferencën.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Klima

Marketing