Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

​Shkencëtarët kinez shpalosin planet për “Weird Hypersonic Jet” me ekstra krahë….

Teknologji  |  27.02.2018 Ora 12:15   

Të ndërtosh një aeroplan të dobishëm që është më I shpejtë se Mach 5, ose pesë herë më I shpejtë se shpejtësia e zërit është një sfidë e vështirë inxhinierike, por që një grup hulumtuesish nga Akademia Kineze e Shkencave ka në plan për të  bërë realitet këtë.

“E gjithë puna për të bërë një aeroplan më të shpejtë sesa Mach 5, apo hipersonik është të ndërtojmë një aeroplan në formën “Waverider” dhe me krahë që kapin presionin e lartë”, - kanë shkruar hulumtuesit në një letër të publikuar në një gazetë për shkencë në Kinë.

Sipas tyre “Waveriders” ne thelb,  janë pjesë e trupit të aeroplanit të formuar për tu ngjitur në majë të valës së presionit të krijuar nga fluturimi I tyre supersonik. Nuk është dhënë ndonjë datë e sakt, për fillimin e punës e as për mbarimin e saj. 

Komentet

Marketing

Tjera në Teknologji

Marketing