Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Nasa me plan "për t'u kthyer në Hënë deri në 2024"

Teknologji  |  25.09.2020 Ora 9:49   
Agjencia amerikane e hapësirës (Nasa) ka përshkruar zyrtarisht planin e saj prej 28 miliardë dollarësh (22 miliardë paund) për t'u kthyer në Hënë deri në 2024.
 
Si pjesë e një programi të quajtur Artemis, Nasa do të dërgojë një burrë dhe një grua në sipërfaqen hënore në uljen e parë me njerëz që nga viti 1972.
 
Por afati kohor i agjencisë varet nga Kongresi që lëshon 3.2 miliard dollarë për ndërtimin e një sistemi zbarkimi.
 
Astronautët do të udhëtojnë në një kapsulë të ngjashme me Apollo të quajtur Orion që do të lëshohet në një raketë të fuqishme të quajtur SLS.
 

Komentet

Marketing

Tjera në Teknologji

Marketing