Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Google zbulon robotët e inspektimit të kulturave minerale

Teknologji  |  15.10.2020 Ora 15:10   
Kompania mëmë e Google, Alphabet, ka zbuluar prototipet e robotëve të cilët mund të inspektojnë bimë individuale në një fushë, për të ndihmuar fermerët të përmirësojnë rendimentet e të korrave.

“Robot buggies” rrokullisen nëpër fusha në shtylla të ngritura, kështu që ata mund të kalojnë mbi bimë pa i shqetësuar dhe të mbledhin sasi të mëdha të dhënash rreth tyre se si zhvillohen.

Ky projekt quhet “Project Mineral” dhe  është pjesë e kompanisë Alphabet's X. Në një postim në blog, udhëheqësi i projektit Elliott Grant tha: "Shpresojmë se me anë të kësaj makinerie do të mundësohet që industria bujqësore të transformojë mënyrën e rritjes së ushqimit".
 

Komentet

Marketing

Tjera në Teknologji

Marketing