Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Sonda Osiris-Rex planifikon të ulet në asteroidin "Bennu" me gjerësi 500 metra

Teknologji  |  20.10.2020 Ora 9:29   
Një anije kozmike amerikane është gati për të provuar manovra të guximshme për kapjen e mostrave të shkëmbinjve nga një asteroid.

Sonda Osiris-Rex do të ulet në asteroidin me gjerësi 500 metra të njohur si Bennu jo më shumë se disa sekonda, ku gjatë kësaj manovre anija Osiris-Rex do të përdorë një gyp gazi për të trazuar sipërfaqen e asteroidit dhe  të kapë ca grushte pluhuri dhe zhavorri që mund ti sjellë përsëri në Tokë.
 
Qëllimi është të kap të paktën 60 gr pluhur apo zhavor, por shkencëtarët dhe inxhinierët që punojnë në misionin e udhëhequr nga Nasa janë të bindur se sonda mund të sigurojë një kilogram ose më shumë.
 
Nëse kjo do të ndodh, ajo do të përfaqësoj memorjen më të madhe të kthimit të mostrave jashtëtokësore që kur astronautët “Apollo” morën gurë nga Hëna 50 vjet më parë.
 

Komentet

Marketing

Tjera në Teknologji

Marketing