Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Shefi i PSG Leonardo KONFIRMON se kanë filluar bisedimet me Neymar mbi zgjatjen e kontratës

Sport  |  10.11.2020 Ora 16:34   
Superylli i PSG, Neymar ka filluar negociatat me klubin për një zgjatje të kontratës së tij 600,000 £ në javë, ka zbuluar drejtori sportiv Leonardo.

Superylli brazilian thuhet se është i etur të nënshkruaj me kushte të reja në kryeqytetin francez pasi u vendos më i vendosur në klub, me Telefoot që raportoi se ai po bënte presion për një marrëveshje të re dhe madje shpresonte të ndihmonte skautët e lojtarëve.

Neymar ka qenë prej kohësh i lidhur me një kthim në ish-klubin e Barcelonës që kur ai u bashkua me PSG në një marrëveshje rekord botërore prej 220 milion £ në 2017 pasi fillimisht u përpoq të zgjidhte një marrëdhënie të vështirë me tifozët, para se të drejtonte ekipin në finalen e sezonit të kaluar në Ligën e Kampionëve.

Dhe tani Leonardo ka konfirmuar që bisedimet me 28-vjeçarin tani janë duke u zhvilluar ndërsa gjigantët e Ligue 1 bëjnë përpjekje për të siguruar të ardhmen e lojtarëve të tyre më të mirë pavarësisht se janë goditur nga implikimet financiare të shkaktuara nga pandemia e koronavirusit.

'Bisedimet po fillojnë me Neymar,' tha ai, siç raportohet nga gazetari me bazë në Paris Jonathan Johnson. 'Sidoqoftë, bëhet fjalë për kohën. Ideja e një zgjatje të kontratës është atje. '

Ai pranoi që klubi po luftonte nga 'humbjet financiare' mes COVID-19, por zbuloi se ata gjithashtu po fillonin diskutimet e kontratës me yllin e lartë si Kylian Mbappe, Angel Di Maria dhe Julian Draxler.

"Është e vështirë të mbash të gjithë lojtarët më të mirë, edhe nëse kjo është ideja për të vazhduar këtë cikël," shtoi ai.

'Ne tashmë po numërojmë humbjet tona. Atëherë duhet të konsiderojmë zgjatjen e kontratës. Pas kësaj, ne mund të shohim nëse investimi është i mundur. Kemi humbur 15-20 përqind vitin e kaluar. Ky vit do të jetë edhe më i lartë. Ne nuk do të jemi në gjendje të investojmë aq shumë. '

'Ne jemi në kontakt të drejtpërdrejtë me [Mbappe], kjo është e vërteta. PSG është në një situatë të komplikuar, por ne do të jemi skuadra e pesë viteve të ardhshme. Ne do të jemi në atë garë. '

Marrëveshja aktuale e Neymar skadon në verën e vitit 2022 dhe ai besohet se është i lumtur të pranojë të njëjtat kushte për çdo kontratë të re.

Reprezentuesi brazilian, i cili ka dy gola nga katër ndeshje këtë sezon, u këshillua të kthehej në Nou Camp verën e kaluar dhe të riformonte partneritetin e tij me Lionel Messi, por dështimi i klubit për të ri-nënshkruar me atë thuhet se provokoi zemërim nga Argjentinasi.

Ai u brohorit nga mbështetësit e PSG pas raporteve se ai ishte i etur të merrte një ulje page për të detyruar largimin e tij, por u tërhoq përsëri me një fushatë yjore që e pa atë të shënonte 19 herë ndërsa i frymëzoi ata në finalen e Ligës së Kampionëve kundër Bayern-it.

Investitorët dhe bordi i Katarit të kampionëve francezë pritet të mbajnë një samit për të diskutuar biznesin e klubeve gjatë pushimeve ndërkombëtare, me zgjatjet e kontratave të vendosura në rendin e ditës./radioplus
 

Komentet

Marketing

Tjera në Sport

Marketing