Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Drejtori i ceremonisë së hapjes së Lojërave Olimpike u shkarkua për shaka me Holokaustin

Sport  |  22.07.2021 Ora 10:24   
Drejtori i shfaqjes së ceremonisë së hapjes së Olimpiadës është shkarkuar, një ditë para se të mbahet ngjarja. Kohët e fundit u shfaqën pamjet e Kentaro Kobayashi nga vitet 1990 në të cilat ai duket se po bën shaka me Holokaustin.  Shefi Olimpik i Japonisë Seiko Hashimoto tha se videoja përqesh "faktet e dhimbshme të historisë".

 "Çdo person, sado krijues, nuk ka të drejtë të tallet me viktimat e gjenocidit nazist," tha Rabbi Abraham Cooper, dekani i asociuar dhe drejtori global i veprimit shoqëror i Qendrës Simon Wiesenthal (SWC).Pas shkarkimit ka reaguar edhe vet  Z. Kobayashi ku me anë të një deklarate duke iu përgjigjur shkarkimit të tij ka potencuar se  "Argëtimi nuk duhet t'i bëjë njerëzit të ndihen rehat. Unë e kuptoj që zgjedhja ime budallaqe e fjalëve në atë kohë ishte e gabuar, dhe pendohem për të.

Shkarkimi është i fundit në një varg skandalesh që goditen  Lojërat dhe kjo vjen disa ditë pasi një kompozitor u largua nga ekipi pasi doli se ai kishte ngacmuar shokët e klasës me aftësi të kufizuara në shkollë.

Në shkurt, Yoshiro Mori u detyrua të tërhiqej si kryetar i komitetit organizues pasi bëri vërejtje për gratë që u kritikuan si "të papërshtatshme". Z. Mori u citua të thoshte se gratë flisnin shumë dhe se takimet me shumë drejtoresha të bordeve femra do "të merrnin shumë kohë".

Në mars, shefi krijues Hiroshi Sasaki u largua pasi sugjeroi që komediani me përmasa shtesë Naomi Watanabe mund të shfaqej si një "Olimpig". Ai më vonë kërkoi falje.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing