Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Austria nga e hëna do të mbyllet sërish totalisht, shkaku i rritjes së të infektuarve me COVID-19

Covid-19  |  19.11.2021 Ora 11:29   
Disa ditë pasi Austria vendosi një bllokim për të pavaksinuarit, ajo ka njoftuar një bllokim të plotë kombëtar Covid-19 duke filluar nga e hëna.

Kancelari Alexander Schallenberg tha se bllokimi do të zgjasë maksimumi 20 ditë dhe do të ketë një kërkesë ligjore për t'u vaksinuar nga 1 shkurti 2022.

Ai po i përgjigjet në këtë formë numrit rekord të rasteve dhe një prej niveleve më të ulëta të vaksinimit në Evropën Perëndimore.
Në anën tjetër shumë vende të tjera evropiane po vendosin kufizime ndërsa rastet po rriten.
"Ne nuk duam një valë të pestë," tha zoti Schallenberg pas takimit me guvernatorët e nëntë provincave të Austrisë në një vendpushim në Austrinë perëndimore.

Shifrat e fundit tregojnë një normë incidence prej 990.7 raste për 100,000 njerëz në javën e kaluar, dhe Ministri i Shëndetësisë Wolfgang Mückstein tha se vendosja e një bllokimi ishte "zgjidhja e fundit".

Sipas masave, austriakëve do t'u thuhet të punojnë nga shtëpia, dyqanet jo thelbësore do të mbyllen dhe shkollat ​​do të mbeten të hapura për fëmijët që kërkojnë mësim ballë për ballë. Ato do të vazhdojnë deri më 12 dhjetor, por do të rivlerësohen pas 10 ditësh.

Kryeministri sllovak Eduard Heger njoftoi se ajo që ai e quajti një bllokim për të pavaksinuarit do të fillonte të hënën, dhe qeveria çeke po kufizon gjithashtu aksesin në një sërë shërbimesh. Ndërsa Holanda prezantoi një bllokim të pjesshëm fundjavën e kaluar.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Covid-19

Marketing