Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Studim: Ushtrimet fizike me partnerin rrisin lumturinë

Sport  |  23.11.2021 Ora 8:41   

Qoftë ndjekja e një koncerti, shikimi i një filmi ose thjesht shëtitja, njerëzit e dashuruar kënaqen duke bërë gjëra së bashku.  Në të vërtetë, çiftet romantike pëlqejnë të zbulojnë qëllime, interesa ose hobi të përbashkët - p.sh., të udhëtojnë, të bëhen nxënës gjatë gjithë jetës, të arrijnë pavarësi financiare ose të bëjnë një mënyrë jetese të shëndetshme.

 

A mund të ketë përfitime shtesë përfshirja në këto aktivitete së bashku, në drejtim të rritjes së lumturisë dhe kënaqësisë në marrëdhënie?

 

 Po.  Në fakt, një studim i kohëve të fundit ka zbuluar se ka përfitime për të ushtruar së bashku.  Hulumtimi, i kryer nga Sackett-Fox dhe kolegët, u botua në numrin e nëntorit 2021 të Journal of Social and Personal Relationships.  Ai zbuloi se individët që bëjnë ushtrime fizike së bashku me partnerin e tyre romantik përjetojnë humor më të mirë gjatë stërvitjes, humor më të mirë gjatë ditës dhe nivele më të larta të kënaqësisë në marrëdhënie.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing