Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Gjiganti i Kozmetikës LUSH, mbyll të gjitha llogaritë në rrjete sociale duke humbur rreth 13 milionë dollarë

Të Tjera  |  27.11.2021 Ora 18:53   

Shefi ekzekutiv i shitësit të kozmetikës Lush thotë se është 'i lumtur të humbasë' 13 milionë dollarë, me rastin e mbylljes së llogarive të kosmetikës në Facebook, TikTok, Snapchat, si masë parandaluese për dëmet e shëndetit mendor nga rrjetet sociale tek adoleshentët.

Kompania e kozmetikës mbylli llogaritë e saj në Facebook, Instagram, TikTok dhe Snapchat globalisht të Premten, duke përmendur shqetësimin e saj për dëmet që shkaktojnë mediat sociale pas zbulimeve të sinjalizuesit të Facebook, Frances Haugen.

 "Në të njëjtën mënyrë që provat kundër ndryshimit të klimës u injoruan dhe nënçmuan për dekada, shqetësimet rreth efekteve serioze negative  të mediave sociale po injorohen kryesisht tani," tha kompania në deklaratën e saj për shtyp në fillim të kësaj jave.

Njoftimi i Lush erdhi pak përpara një prej ditëve më të mëdha të blerjeve gjatë gjithë vitit dhe marka priste plotësisht që humbja e tubacioneve të saj për miliona klientë mund të dëmtonte biznesin e saj.

Por CEO Mark Constantine në fakt e përqafoi këtë ndryshim.

Jam i lumtur të humbas 10 milionë funte duke u larguar nga Facebook”, tha ai për The Guardian, duke iu referuar parave (13.3 milionë dollarë) që ai pret që kompania mund të humbasë duke mbyllur llogaritë e saj.

 Llogaritë e Lush në Facebook dhe Instagram kishin një total prej 10.6 milionë ndjekësve, sipas The Guardian.

 “Jemi shtrënguar gjatë periudhës së Covid-it, nuk do të na shkatërrojë”, tha Constantine për The Guardian, duke shtuar se Lush nuk kishte zgjidhje, duke pasur parasysh hulumtimin e vetë Metës për ndikimin negativ të Instagramit në shëndetin mendor të vajzave adoleshente.

 "Ne po flasim për vetëvrasje këtu, jo për njolla ose nëse dikush duhet t'i lyejë flokët bionde," vazhdoi Constantine, duke thënë për The Guardian: "Si mund të sugjerojmë se jemi një biznes i kujdesshëm nëse e shikojmë këtë dhe nuk na intereson?"- shtoi ai.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing