Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Vullkani i Paqësorit: Zelanda e Re dërgon fluturake për të vlerësuar dëmet në Tonga

Të Tjera  |  17.01.2022 Ora 10:25   

Zelanda e Re ka dërguar një aeroplan në Tonga për të vlerësuar dëmet pas një shpërthimi të madh vullkanik i cili më pas shkaktoi një cunami.

Shpërthimi ka mbuluar me hi ishujt e Paqësorit, ka ndërprerë energjinë dhe ka ndërprerë komunikimet. Deri në 80,000 njerëz atje mund të preken, tha Federata Ndërkombëtare e Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe  për BBC.

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern tha se cunami kishte shkaktuar "dëme të konsiderueshme".

Deri më tani nuk është raportuar asnjë vdekje. Informacioni mbetet i pakët, megjithatë, dhe Zelanda e Re dhe Australia po dërgojnë fluturime vëzhgimi për të vlerësuar shkallën e dëmit.

Forcat e Mbrojtjes së Zelandës së Re postuan në Twitter se një avion ishte nisur për të "ndihmuar në një vlerësim fillestar të ndikimit të zonës dhe ishujve të ulët".

Kur shpërthimi  i madh vullkanik nënujor ndodhi në Paqësorin Jugor afër Tongës të shtunën, satelitët ishin në pozicion për të kapur atë që kishte ndodhur.

Kjo për shkak se ka një flotë të madhe dhe në rritje të anijeve kozmike të vëzhgimit të Tokës nga sipër. Disa  vëzhgojn vazhdueshëm në rajone të veçanta të Tokës, që do të thotë se të dhënat e tyre janë menjëherë të disponueshme për t'u studiuar, ndërsa të tjerët kanë për detyrë të bëjnë vëzhgime pasuese.

I gjithë informacioni i mbledhur nga këta satelitë do të ndihmojë në reagimin e urgjencës dhe do të ndihmojë shkencëtarët të kuptojnë më mirë ngjarjen.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing