Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Pandemia dyfishoi pasurinë e 10 më të pasurve në botë, varfëroi miliona njerëz të tjerë!

Covid-19  |  17.01.2022 Ora 11:16   
Organizata Oxfam, ka publikuar statistika, duke provuar që Pandemia i ka bërë akoma më të pasur, njerëzit më të pasur në botë dhe në të njëjtën kohë i ka varfëruar më shumë njerëz.
Oxfam zakonisht lëshon një raport mbi pabarazinë globale në fillim të takimit të Forumit Ekonomik Botëror në Davos. Kjo ngjarje zakonisht sheh mijëra liderë korporatash dhe politikë, të famshëm, aktivistë, ekonomistë dhe gazetarë që mblidhen në resortin zviceran të skive për diskutime në panel, por edhe për ahengje.

Megjithatë, për të dytin vit radhazi, takimi (i planifikuar për këtë javë) do të jetë online - vetëm pasi shfaqja e variantit të Omicron prishi planet për t'u kthyer në një ngjarje personalisht.
Diskutimet e kësaj jave do të përfshijnë rrugën e mundshme të ardhshme të pandemisë, barazinë e vaksinave dhe tranzicionin e energjisë.

10 njerëzit më të pasur në botë kanë më shumë se dyfishuar pasurinë e tyre kolektive që nga marsi 2020, tha Oxfam. Të ardhurat më të ulëta për më të varfërit në botë kontribuan në vdekjen e 21,000 njerëzve çdo ditë, pretendon raporti i saj.
Danny Sriskandarajah, shefi ekzekutiv i Oxfam GB, tha raporti me qëllim publikohet para takimit në Davos, me qëllim për të tërhequr vëmendjen e elitave ekonomike, të biznesit dhe politikës.

"Këtë vit, ajo që po ndodh është jashtë shkallës," tha ai. "Ka pasur një miliarder të ri të krijuar pothuajse çdo ditë gjatë kësaj pandemie, ndërkohë që 99% e popullsisë së botës janë më keq për shkak të bllokimeve, tregtisë ndërkombëtare më të ulët, më pak turizmit ndërkombëtar dhe si rezultat i kësaj, 160 milionë njerëz më shumë janë shtyrë në varfëri”.
Sipas shifrave të Forbes të cituar nga organizata bamirëse, 10 njerëzit më të pasur në botë janë: Elon Musk, Jeff Bezos, Bernard Arnault dhe familja, Bill Gates, Larry Ellison, Larry Page, Sergey Brin, Mark Zuckerberg, Steve Ballmer dhe Ëarren Buffet.
Ndërsa pasuria e tyre kolektive u rrit nga 700 miliardë dollarë në 1.5 trilion dollarë.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Covid-19

Marketing