Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Shkencëtarët koreanë krijojnë filtrat e parë fototermikë të ajrit në botë që vrasin viruset e gripit, COVID-19

Covid-19  |  05.05.2022 Ora 19:17   

Studiuesit koreano-jugorë kanë krijuar filtrin e parë në botë, të filtrit të grimcave me efikasitet të lartë të bazuar në efekt fototermik (HEPA) që mund të vrasë 99.9% të viruseve të gripit dhe COVID-19.

 Filtrat e rinj, të cilët mund të instalohen lehtësisht në sistemet ekzistuese të pastrimit të ajrit, u zhvilluan nga Instituti Kore i Kërkimeve të Energjisë.

 Studiuesit mbuluan filtrat ekzistues HEPA me nanogrimca metalike plazmonike për të arritur efekte fototermale, mekanizmi që rezulton në prodhimin e energjisë termike nga një substancë.

 "Duke aplikuar teknologjinë e filtrit fototermik HEPA, deri në 99.9% të viruseve të mbledhura në filtër mund të hiqen, kështu që çdo ndotje dytësore mund të parandalohet sepse bakteret dhe viruset nuk mund të shumohen në filtër," tha studiuesi kryesor Yoo Seung-hwan.

 Filtri i ri, i cili është licencuar nga zhvilluesi lokal i filtrave të ajrit Cleantech, mund të jetë i disponueshëm në treg më vonë këtë vit.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Covid-19

Marketing