Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

​24 lloje të fluturave rrezikojnë zhdukjen në Britani të Madhe

Të Tjera  |  26.05.2022 Ora 13:09   
Një raport nga Butterfly Conservation paralajmëron se 24 nga 58 speciet e fluturave,  mund të zhduken së shpejti nga brigjete Mbretërisë së Bashkuar.
 
Pesë specie më shumë kërcënohen të zhduken, sesa ishte menduar kur organizata bamirëse përpiloi një listë të kuqe për herë të fundit, 11 vjet më parë.
 
Njerëzit po nxisin humbjen e fluturave duke shkatërruar habitatet e pasura me kafshë të egra, thotë Shefi i Shkencës për Ruajtjen e Fluturave Dr Richard Fox.
 
"Ato janë shkatërruar fjalë për fjalë, janë lëruar, janë mbuluar me plehra dhe janë përdorur për të rritur të korrat ose për banim," tha ai për BBC News.
Butterfly Conservation ka përpiluar një listë me lllojet e fluturave të rrezikuara, të mos shihen më në Angli.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing