Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Zbulimi i enëve të gjakut tregon për shkakun alternativ të demencës së Alzheimerit

Shëndeti  |  22.06.2022 Ora 13:43   
Pas një tjetër prove klinike të dështuar duke testuar një ilaç të ri të krijuar për të thyer grumbullimet e proteinave toksike që mendohet se janë shkaku i sëmundjes së Alzheimerit, një studim i ri sugjeron që të shikojmë një pjesë të ndryshme të trurit me shpresën për të gjetur një trajtim. Të udhëhequr nga studiues nga Universiteti i Mançesterit, studimi i ri zbuloi se ndërprerjet në enët e gjakut në tru, mund të kontribuojnë në neurodegjenerimin e parë në Alzheimer.

Për dekada të tëra, hipoteza kryesore që drejtonte shumicën e kërkimeve të Alzheimerit kërkonte gjetjen e mënyrave për të reduktuar grumbullimin e proteinave toksike amiloide në tru. Ndoshta shenja patologjike më e zakonshme e sëmundjes Alzheimer njihen si pllaka amiloide, akumulime të proteinave që mendohet të jenë shkaku themelor i neurodegjenerimit.

Por çdo ilaç i krijuar për të parandaluar akumulimin e këtyre pllakave, ose për të çmontuar grumbullimet para-ekzistuese, ka dështuar në një fazë të provave klinike njerëzore. Dhe vetëm kohët e fundit një tjetër ilaç anti-amiloide ka dështuar në provat e Fazës 2 te njerëzit.

I quajtur crenezumab dhe i zhvilluar me mbështetjen e gjigantit farmaceutik Roche, ky dështim i ri anti-amiloid, ka bërë që shumë ekspertë të shprehin zhgënjimin për kohën dhe paratë e tepërta që po derdhen në kërkime bazuar në një hipotezë që duket se është provuar vazhdimisht e gabuar. Kimisti dhe komentatori i farmacisë Derek Lowe përmblodhi zhgënjimin në komunitetin e kërkimit të Alzheimerit në një postim në blog duke pyetur: "Sa kohë do të vazhdojmë ta bëjmë këtë?"

"Unë nuk besoj se shënjestrimi i amiloidit do të çojë në një terapi të dobishme të Alzheimerit dhe të shikoj këto sprova, më duket si të shoh dikë që përpiqet të shuajë zjarrin e një pusi nafte duke hedhur qese me para në të nga helikopterët," sinqerisht tha Lowe. “Dreqin, ndoshta do të ishte më lirë. Nuk e di se cila është përgjigja për Alzheimerin, por në këtë pikë, për sa më përket mua, nuk është amiloid.”

Megjithatë, ka një numër në rritje të studiuesve që zhvillojnë hipoteza alternative. Në fillim të këtij muaji, për shembull, një ekip nga Universiteti i Nju Jorkut publikoi një studim që tregoi se rënia e aciditetit në organelet e pastrimit qelizor të quajtura lizozome mund të jetë një shenjë e hershme patologjike e Alzheimerit. Dhe rivendosja e aciditetit në ato lizozome mund të jetë një mënyrë për të parandaluar rënien e Alzheimerit në fazat e tij më të hershme.

Një tjetër hipotezë alternative e publikuar së fundmi në revistën PNAS vjen nga studiuesit në Universitetin e Mançesterit. Ky ekip u përqendrua në marrëdhënien midis rrjedhjes së reduktuar të gjakut në tru dhe sëmundjes së Alzheimerit.

Duke përdorur modele të miut, hulumtimi i ri zbuloi se arteriet në tru mund të ngushtohen nga një lloj proteine ​​amiloide e quajtur Amyloid-β 1-40. Dyshohet se kur këto arterie ngushtohen, truri nuk merr mjaftueshëm oksigjen ose lëndë ushqyese dhe ky mekanizëm mund të luajë një rol në rënien njohëse të lidhur me Alzheimer.
 
"Deri më sot, mbi 500 ilaçe janë testuar si një kurë për sëmundjen e Alzheimerit," tha Adam Greenstein, studiuesi kryesor në studimin e ri. “Të gjithë ata kanë synuar nervat në tru dhe asnjëri prej tyre nuk ka qenë i suksesshëm. Duke treguar saktësisht se si sëmundja e Alzheimerit ndikon në enët e vogla të gjakut, ne kemi hapur derën për rrugë të reja kërkimi për të gjetur një trajtim efektiv.”

Hipotetikisht, nëse ky mosfunksionim vaskular mund të parandalohej ose të kthehej, atëherë rrjedhja e shëndetshme e gjakut cerebral mund të ruhet dhe mosfunksionimi kognitiv i parë në Alzheimer mund të reduktohet. Sigurisht, të gjitha janë spekulime dhe studime mbi kafshët në këtë pikë. Hapi i parë do të jetë të zbulojmë nëse i njëjti mekanizëm funksionon tek njerëzit dhe më pas të përpunohet një mënyrë farmakologjike për të rivendosur funksionin normal.

Është e gjitha shumë herët, prova e konceptit, por duke marrë parasysh paradën e vazhdueshme të trajtimeve të dështuara anti-amiloide të Alzheimerit, është thelbësore që hipotezat alternative të hetohen. Metin Avkiran, nga Fondacioni Britanik i Zemrës, thekson urgjencën e thyerjes së misterit të Alzheimerit pasi rastet e kësaj sëmundje neurodegjenerative po rriten nga viti në vit.
“Ky hulumtim është një hap i rëndësishëm përpara në kuptimin tonë të sëmundjes së Alzheimerit”, tha Avkiran.

“Më shumë se gjysmë milioni njerëz në Mbretërinë e Bashkuar po jetojnë me këtë gjendje dhe ky numër do të rritet ndërsa popullsia jonë po plaket. Këto gjetje mund të çojnë në një trajtim dëshpërimisht të nevojshëm për këtë gjendje shkatërruese.”
Studimi i ri u publikua në revistën PNAS.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Shëndeti

Marketing