Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Teoritë e konspiracionit shpërthejnë mbi planet për të shkatërruar shkollën pas të shtënave masive në Teksas

Të Tjera  |  23.06.2022 Ora 13:29   
Teoritë e konspiracionit kanë shpërthyer pas lajmit,  se shkolla e Teksasit ku u qëlluan për vdekje 19 nxënës dhe dy mësues do të shkatërrohet.

Robb Elementary në Uvalde, Teksas përfundimisht do të shkatërrohet pas të shtënave masive që tronditën Shtetet e Bashkuara dhe botën.

Komuniteti i lidhur ngushtë mbeti i tronditur pas sulmit, me këshillin e qytetit që vendosi se ishte më mirë që objekti të çohej në gërmadha sesa të detyronte studentët dhe mësuesit ta rishikonin atë çdo ditë.

Kryetari i bashkisë së Uvalde, Don McLaughlin, konfirmoi prishjen, sipas Sky News.
Ndërsa dolën lajmet se shkolla do të shkatërrohej, filluan të ngriheshin shumë teori konspirative.

Një komentues tha: “Shpejt për t'u prishur kur hetimi është ende në vazhdim. Nuk kam asgjë kundër prishjes, por jo derisa hetimi të përfundojë plotësisht...Të përdorësh këto të shtëna(dhe ndjeshmërinë tone, si një mënyrë për të hequr ose fshirë amendamentin tonë të 2-të është e keqe vetëm nga fakti që ata po përdorin këtë të tmerrshme të shtënat si justifikim”.

Një përdorues tjetër komentoi: "Ata pothuajse gjithmonë shkatërrojnë atë që nuk duan të zbulohet".
Një i tretë shkroi: "Ata duan të heqin qafe provat e një organizimi para se të zbulohet?"

Dukej se kishte një temë në komentet në mediat sociale se vrasja masive tragjike dhe prishja e shkollës, ishte diçka shumë më e keqe.

Detaje të reja kanë dalë nga reagimi i gabuar i oficerit të policisë ndaj të shtënave fatale, me ligjvënësit e shtetit që hetojnë pse policia priti për më shumë se një orë jashtë klasës.

Shefi i sigurisë publike në Teksas, Steven McCraw zbuloi se dera e klasës nuk ishte afruar kurrë për t'u hapur nga oficerët e policisë, ndërsa ai gjithashtu dëshmoi se kishte mjaft policë për të ndaluar të armatosurin, sipas BBC.

Shumë prej tyre kanë përdorur dështimin e policisë ose çështjet e shëndetit mendor si një mjet për të hequr fajin nga problemi i armëve në Shtetet e Bashkuara, si arsyeja kryesore pas të shtënave.

Një përdorues tha: “Nëse ata nuk përdorin armë, ata do të përdorin thika nëse nuk përdorin thika, ata do të përdorin eksploziv nëse nuk përdorin eksploziv, do të përdorin makina. Mënyra më e mirë për të ndaluar vdekjet masive është ndihma për shëndetin mendor dhe disponueshmëria.”

Linja e arsyetimit vjen nga shumë politikanë të krahut të djathtë, si guvernatori i Teksasit, Greg Abbott, të cilët ia atribuojnë të shtënat, shëndetit mendor.
 
Një person në Facebook përmblodhi pjesën më të madhe të ndjenjës ndaj reagimit të Amerikës ndaj tragjedisë, duke thënë: "Ata bëjnë gjithçka tjetër përveçse të heqin qafe armët".
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing