Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Studim: 20 milionë jetë të shpëtuara nga vaksinat COVID-19 në vitin e parë

Shëndeti  |  24.06.2022 Ora 11:21   
Pandemia e koronavirusit mund të ishte shumë më e keqe pa vaksina, sipas një studimi të ri që pretendon se numri i vdekjeve të regjistruara në mbarë botën nga koronavirusi do të ishte më shumë se trefishi se sa është sot.

Në vitin pasi vaksina u prezantua për herë të parë në dhjetor 2020, më shumë se 4.3 miliardë njerëz morën një vaksinë, duke shpëtuar 20 milionë jetë, sipas hulumtimit të botuar të enjten në revistën Lancet Infectious Diseases.

Nëse objektivi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për mbulimin 40% të vaksinimit deri në fund të vitit 2021 në vendet me të ardhura të ulëta do të ishte arritur, 600,000 jetë të tjera do të kurseheshin, tha studimi.

Gjetjet "përcaktojnë sasinë se sa më e keqe mund të ishte pandemia nëse nuk do t'i kishim këto vaksina", tha studiuesi kryesor i Kolegjit Imperial në Londër, Oliver Watson.

"Katastrofike do të ishte fjala e parë që të vjen në mendje," tha Watson për vdekjet që do të kishin ndodhur pa vaksinim të përhapur.

Më shumë se 6.3 milionë njerëz kanë vdekur nga koronavirusi, duke përfshirë më shumë se një milion amerikanë, sipas Our World in Data. Mbi 40,000 banorë të qytetit të Nju Jorkut vdiqën nga virusi, thanë zyrtarët shëndetësorë.

Studiuesit studiuan të dhënat nga të gjitha, përveç dhjetë nga 195 vendet e botës dhe zbuluan se vaksinat parandaluan 19.8 milionë vdekje totale, duke përfshirë 4.2 milionë vdekje në Indi dhe 1.9 milionë në SHBA.

Një milion njerëz në Brazil u kursyen gjithashtu nga vdekja nga virusi falë vaksinave, siç ishin më shumë se gjysmë milioni njerëz në Francë dhe në Mbretërinë e Bashkuar, thanë studiuesit.

Studimi zbuloi se 14.4 milionë vdekje u shmangën kur llogariteshin vetëm vdekjet e raportuara nga COVID-19, por numri i jetëve të kursyera u rrit ndjeshëm kur shkencëtarët llogaritën vdekjet që mund të lidheshin me virusin.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Shëndeti

Marketing