Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Të gjithë fëmijët nën 10 vjeç në Londër duhet të vaksinohen kundër poliomielitit

Shëndeti  |  11.08.2022 Ora 10:45   
Zyrtarët shëndetësorë po shpresojnë të frenojnë përhapjen e poliomielitit, pasi gjurmët e virusit u gjetën në sistemet e kanalizimeve në disa lagje në të gjithë Londrën.

Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar (UKHSA) zbuloi se 116 mostra të polioviruseve ishin identifikuar në 19 mostra të ujërave të zeza nga njësitë në veri-lindje dhe në qendër të Londrës.

Bashkitë përfshijnë Barnet, Camden, Hackney, Haringey, Islington dhe Waltham Forest.

Si rezultat, prindërve të të gjithë fëmijëve të moshës nën 10 vjeç në Londër u kërkohet të vizitojnë mjekun e tyre për një vaksinë poliomielit të inaktivizuar.

Epidemiologia konsulente e UKHSA Dr Vanessa Saliba, tha se ndërsa rreziku është i ulët, është e rëndësishme që prindërit të vazhdojnë të vaksinojnë fëmijët e tyre.

"Asnjë rast i poliomielitit nuk është raportuar dhe për shumicën e popullsisë, të cilët janë plotësisht të vaksinuar, rreziku është i ulët," tha ajo, sipas një deklarate të UKHSA.

"Por ne e dimë se zonat në Londër ku po transmetohet poliovirusi, kanë disa nga normat më të ulëta të vaksinimit. Kjo është arsyeja pse virusi po përhapet në këto komunitete dhe i vë në rrezik më të madh ata banorë që nuk janë vaksinuar plotësisht."
Polio është një infeksion serioz që mund të shkaktojë paralizë, megjithatë nuk ka pasur raste të konfirmuara të poliomielitit me paralizë në Mbretërinë e Bashkuar që nga viti 1984.

Në dekadat para programit të vaksinimit të poliomielitit në Mbretërinë e Bashkuar, rreth 8,000 njerëz do të zhvillonin paralizë çdo vit, sipas Shërbimit Shëndetësor Kombëtar (NHS).
 
 
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Shëndeti

Marketing