Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Virusi i ri ‘Langya’ identifikohet në Kinë: çfarë dinë shkencëtarët deri më tani

Shëndeti  |  12.08.2022 Ora 12:35   
Një virus i ri i kafshëve, që mund të infektojë njerëzit është identifikuar në Kinën lindore. Por shkencëtarët thonë se ata nuk janë tepër të shqetësuar sepse virusi nuk duket se përhapet lehtësisht mes njerëzve dhe as nuk është fatal.

Virusi, i quajtur Langya henipavirus (LayV), mund të shkaktojë simptoma të frymëmarrjes si ethe, kollë dhe lodhje, dhe është i lidhur ngushtë me dy henipavirus të tjerë të njohur për infektimin e njerëzve,  virusin Hendra dhe virusin Nipah. Këto gjithashtu shkaktojnë infeksione të frymëmarrjes dhe mund të jenë fatale.

Studiuesit thonë se LayV ka infektuar vetëm 35 persona që nga viti 2018, dhe asnjë nga rastet nuk duket të jetë i lidhur. "Nuk ka nevojë të veçantë për t'u shqetësuar për këtë, por mbikëqyrja e vazhdueshme është kritike," thotë Edward Holmes, një virolog evolucionar në Universitetin e Sidneit në Australi.

Testimi i rregullt i njerëzve dhe kafshëve për viruse në zhvillim, është i rëndësishëm për të kuptuar rrezikun e sëmundjeve zoonotike,  ato që mund të transmetohen nga kafshët e tjera te njerëzit, thotë ai.

Shpërthimet e mëdha të sëmundjeve infektive zakonisht shpërthejnë pas shumë fillimeve të rreme, thotë Emily Gurley, një epidemiologe e sëmundjeve infektive në Universitetin Johns Hopkins në Baltimore, Maryland. "Nëse ne jemi duke kërkuar në mënyrë aktive për ato shkëndija, atëherë jemi në një pozicion shumë më të mirë për të ndaluar ose për të gjetur diçka herët."
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Shëndeti

Marketing