Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

"Gërhitësit" paralajmërohen, është shenjë çrregullimi që rrit rrezikun e vdekjes

Shëndeti  |  16.08.2022 Ora 12:55   
Rreth 45 për qind e të rriturve gërhijnë, dhe ndërsa është një bezdi e madhe për këdo me të cilin ndodh që të ndajnë shtratin, mund të jetë gjithashtu një shenjë e diçkaje më serioze.

Gërhitja mund të shkaktohet nga të gjitha llojet e gjërave, të tilla si alergjitë, pirja e duhanit, pirja e tepërt e alkoolit ose mbipesha.
Megjithatë, gërhitja mund të jetë gjithashtu një shenjë e apnesë së gjumit, një gjendje në të cilën dikush ndalon dhe fillon të marrë frymë në gjumë.

Sipas NHS, simptomat e apnesë së gjumit përfshijnë ndalimin dhe fillimin e frymëmarrjes, gërhitjen me zë të lartë, zgjimin shumë gjatë natës dhe nxjerrjen e tingujve të gulçimit ose gërhitjes.

Si rezultat, mund të zgjoheni me dhimbje koke dhe të ndiheni të lodhur dhe të keni vështirësi të përqendroheni gjatë ditës.

Mund të jetë e vështirë të dihet nëse keni apnea të gjumit, sepse jeni në gjumë ndërkohë që shfaqen shumica e simptomave tuaja, po mënyra më e lehtë për të kontrolluar, sipas NHS, është t'i kërkoni dikujt që të qëndrojë me ju ndërkohë që ju bëni një sy gjumë.
Nëse mendoni se keni apnea të gjumit, është e rëndësishme të shihni mjekun, sepse kjo mund të jetë e rrezikshme.

Nëse mjeku juaj dyshon se keni apnea të gjumit, ju mund të referoheni në një klinikë të specializuar gjumi për analiza. Këto teste mund të tregojnë nëse keni apnea të gjumit dhe sa e rëndë është ajo.

Chad Denman, D.M.D. dhe specialisti i gjumit në Qendrën e Ciklit të Gjumit në SHBA, i tha WebMD se ata që kanë apnea të patrajtuara të gjumit,  mund të jenë në një rrezik më të lartë të vdekjes.

Për fat të mirë, trajtimi efektiv është i disponueshëm  nëse është akut, mund të mos kërkohet asnjë trajtim, por nëse është më i rëndë, ata me apnea të gjumit mund të trajtohen me një aparat të presionit të vazhdueshëm pozitiv të rrugëve të frymëmarrjes (CPAP).

Një studim i vitit 2020 i publikuar nga ERJ Open Research, zbuloi se gjatë një periudhe 30 vjeçare ata që përdornin një makinë CPAP për një kohë të gjatë kishin reduktuar vdekshmërinë,  duke ulur gjithashtu shfaqjen e diabetit të tipit 2 dhe sëmundjeve kardiovaskulare.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Shëndeti

Marketing