Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Ekspertët paralajmërojnë: mos kaloni kurrë më shumë se pesë minuta në tualet

Shëndeti  |  17.08.2022 Ora 13:37   
Sipas ekspertëve, nëse po kaloni më shumë se pesë minuta ulur në tualet në të njëjtën kohë, atëherë po e bëni gabim.
Hulumtimet nga Topps Tiles, vlerësojnë se britanikët shpenzojnë rreth tre orë e gjysmë në tualet çdo javë, të ndarë në periudha prej rreth pesë minutash mesatarisht dhe nga katër deri në shtatë minuta kur janë udhëtime.

Nëse po mendoni se mesatarisht pesë minuta tingëllon si shumë kohë për të bërë “biznesin” tuaj, veçanërisht kur jo të gjitha kryhen ulur (të paktën për meshkujt), kjo ndodh sepse britanikët shpenzojnë shumë kohë në tualet me telefonat e tyre.
Për shumë njerëz ato pak minuta qëndrimi në tualet janë pika të çmuara qetësie në një ditë të ngarkuar.

Megjithatë, ekspertët paralajmërojnë se të shpenzosh kaq shumë kohë në tualet mund të jetë e keqe për ty pasi e gjithë kjo kohë në tualet mund të rrisë rrezikun e hemorroideve.

Sipas klinikës Mayo, qëndrimi ulur për një kohë të gjatë në toalet, mund të shkaktojë hemorroide, të cilat mund të jenë shumë të dhimbshme.

Shkenca është se e gjithë ajo ulje dhe presion mund të grumbullojë presionin mbi venat rreth barkut tuaj, gjë që mund të shkaktojë të gjitha llojet e problemeve shëndetësore.

Rreziku i hemorroideve rritet ndërsa rriteni dhe ka më shumë gjasa ti keni nëse bëni pak ushtrime fizike, kështu që stilet e jetesës së shëndetshme ia vlen të ndiqni.

Një dietë e shëndetshme gjithashtu ndihmon, për të mos marrë shumë detaje rreth saj, por një dietë e pasur me fibra do të ju ndihmojë të reduktoni minutat në tualet.
 
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Shëndeti

Marketing