Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

 

Përbërësi psikodelik i 'kërpudhave magjike' mund të ndihmojë në trajtimin e varësisë nga alkooli

Shëndeti  |  29.08.2022 Ora 9:41   

Hulumtimet e reja zbulojnë se përbërja psikedelike në kërpudhat magjike, në kombinim me terapinë e bisedave, mund të jetë një trajtim premtues për njerëzit me varësi ndaj alkoolit.

Në një studim të botuar të mërkurën në JAMA Psychiatry, shkencëtarët zbuluan se pacientët që merrnin këtë medikament, të quajtur psilocybin, kishin një rënie prej 83 për qind në pirjen e alkoolit, ndërsa ata që morën një placebo pësuan një rënie prej 51 për qind.

Këto janë rezultate emocionuese,” thotë Dr. Michael Bogenschutz, hetuesi kryesor i studimit dhe drejtor i Qendrës Langone të Universitetit të Nju Jorkut për Mjekësinë Psichedelike, për Andrew Jacobs të New York Times.  “Çrregullimi i përdorimit të alkoolit është një problem serioz i shëndetit publik dhe efektet e trajtimeve dhe medikamenteve aktualisht të disponueshme priren të jenë të vogla.”

 Gati 15 milionë njerëz të moshës 12 vjeç e lart kanë çrregullim të përdorimit të alkoolit, zbuloi Anketa Kombëtare e 2019-ës për Përdorimin e Drogës dhe Shëndetin.  Çdo vit, më shumë se 140,000 njerëz vdesin nga shkaqe të lidhura me alkoolin, duke e bërë alkoolin shkakun e tretë të parandalueshëm të vdekjeve në Shtetet e Bashkuara.

Pavarësisht kësaj, vendi ka miratuar vetëm tre ilaçe konvencionale për trajtimin e çrregullimit të përdorimit të alkoolit, shkruan Carla K. Johnson për Associated Press, dhe asnjë ilaç i ri nuk është miratuar në 20 vitet e fundit.

Në studimin e ri, 93 pacientë morën pjesë në dy seanca mjekimi që ishin të ndara me katër javë.  Secili pjesëmarrës mori ose psilocybin ose një placebo pa u thënë se cilën e mori.  Gjatë sesioneve të tyre, ata "u inkurajuan të shtriheshin në një divan duke veshur mbulesa sysh dhe kufje duke ofruar një listë të standardizuar të muzikës", shkruajnë autorët.  Pacientët gjithashtu patën 12 seanca psikoterapie, katër para se të merrnin ndonjë mjekim, katër midis trajtimeve dhe katër pas dy dozave.

Rreth gjysma e atyre që morën psilocybin ndaluan së piri fare tetë muaj pas dozës së tyre të parë, ndërsa rreth 24 për qind e grupit placebo e lanë pirjen.

"Alkoolizmi është i vështirë për t'u trajtuar, kështu që çdo sukses është i rëndësishëm," thotë Boris Heifets, i cili studion psikodelikët në Stanford dhe nuk ishte i përfshirë në kërkime, ka thënë për Olivia Goldhill të STAT News.

 Shkencëtarët nuk e dinë saktësisht se si psilocybin ndikon në tru, por disa thonë se mund të ndihmojë në rritjen e lidhjeve ose të ndryshojë mënyrën se si truri organizohet, duke i lejuar përdoruesit të gjejnë mënyra të reja për të trajtuar sëmundjen e tyre, sipas Times.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Shëndeti

Marketing