Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

 

Bëhet virale receta e petullave që përdorte Mbretëresha Elizabeth II

Shëndeti  |  16.09.2022 Ora 20:49   
Pas vdekjes së mbretëreshës, njerëzit anembanë botës po pyesin se çfarë përfshin një jetë mbretërore dhe për fat të mirë për ta, ata mund të shijojnë recetën shumë të shijshme të petullave të monarkes.

Fanatikët e familjes mbretërore e sollën recetën e petullave të dashura të Mbretëreshës në krye të listave të ushqimoreve kur postuan recetën e preferuar të monarkes në Reddit.

Receta e shijshme, u shkrua për herë të parë nga Mbretëresha në një letër drejtuar Presidentit Dwight D. Eisenhower në vitin 1960 pasi Presidenti dhe gruaja e tij, Mamie, u takuan me Mbretëreshën në kështjellën e saj Balmoral.
Monarkja u takua për herë të parë me Eisenhower në vitin 1957 në një banket shtetëror në Shtëpinë e Bardhë kur ajo ishte 31 vjeçe dhe vetëm tre vjet më vonë i ofroi Presidentit recetën e saj.

Ja çfarë do t'ju duhet për të përsosur ëmbëlsirën e ëmbël të monarkes:

Katër filxhanë çaji miell
Katër lugë sheqer pluhur
Dy filxhanë çaji qumësht
Dy vezë të plota
Dy lugë çaji sodë bikarbonate
Tre lugë çaji krem ​​tartar
 Dy lugë gjalpë të shkrirë

Më pas do t'ju duhet 'të rrihni vezët, sheqerin dhe rreth gjysmën e qumështit së bashku, shtoni miellin dhe përzieni mirë së bashku, duke shtuar pjesën e mbetur të qumështit sipas nevojës, gjithashtu bikarbonat dhe kremin e tartarit, palosni gjalpin e shkrirë'.

Në letrën drejtuar Eisenhower-it thuhej: "Duke parë një foto tuajën në gazetën e sotme, duke qëndruar përballë një thëllëze në skarë, më kujtoi se nuk ju kisha dë
Dhe Mbretëresha u sigurua që të mos linte asnjë këshillë, pasi madje i dha Presidentit një këshillë kur bënte ushqimin e saj të shijshëm të mëngjesit.

“Kur ka më pak, në përgjithësi vendos më pak miell dhe qumësht, por përdor përbërës të tjerë siç thuhet. Unë gjithashtu kam provuar të përdor shurupin e artë ose shurupin e artë në vend të sheqerit, dhe kjo mund të jetë gjithashtu shumë e mirë”, tha ajo.
Ajo shpjegoi se përzierja ka nevojë për një 'rrahje të madhe' përpara se të shtojë se nuk duhet të qëndrojë për një kohë të gjatë.
Në fund të letrës së saj ajo vuri në dukje se receta e saj e shijshme është e mjaftueshme për të ushqyer 16 persona - duke i dhënë të gjithëve një shans për të kënaqur.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Shëndeti

Marketing