Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

 

Nëse zgjoheni shumë herë gjatë gjumit, por pa e kujtuar këtë fakt, është "parashikuesi më i fortë i vdekshmërisë", sipas një studimi

Shëndeti  |  23.09.2022 Ora 9:42   

Hulumtimi, i botuar së fundmi në revistën Digital Medicine, vlerësoi 12,000 studime që hulumtonin karakteristikat e individëve gjatë gjumit të tyre, duke përfshirë lëvizjen e mjekrës dhe këmbëve, frymëmarrjen dhe rrahjet e zemrës.
Shkencëtarët, duke përfshirë Emmanuel Mignot nga Universiteti i Stanfordit, zhvilluan një sistem duke përdorur mësimin e makinerive për të parashikuar "moshën e gjumit" të një personi dhe për të identifikuar ndryshimet në gjumë të lidhura më ngushtë me vdekshmërinë.

Mosha e gjumit, thonë ata, është një moshë e vlerësuar e një personi bazuar në karakteristikat e gjumit që lidhen me shëndetin e tyre.

Hulumtimet e mëparshme kanë dokumentuar se gjumi është një nga gjërat e para që shqetësohet në shumë çrregullime.
Duke vlerësuar tiparet e ndryshme të gjumit të individëve, studimi i ri zbuloi se fragmentimi i gjumit, kur njerëzit zgjohen shkurtimisht disa herë gjatë natës pa e kujtuar atë, ishte "parashikuesi më i fortë" i vdekshmërisë.
Studiuesit thonë se ky lloj i ndërprerjes së gjumit është i ndryshëm nga kur një person kupton se po zgjohet, siç raportohet në çrregullimet e gjumit si pagjumësia dhe apnea e gjumit.

Megjithatë, shkencëtarët thonë se është e paqartë se si fragmentimi i gjumit lidhet me rrezikun e vdekjes.
“Përcaktimi pse fragmentimi i gjumit është kaq i dëmshëm për shëndetin është diçka që ne planifikojmë ta studiojmë në të ardhmen”, tha Dr Mignot në një deklaratë.
 
Në hulumtim, shkencëtarët përcaktuan se si duket gjumi mesatar në një moshë të caktuar.
Më pas ata përdorën një sistem të mësimit të makinerive për të vlerësuar modelet në të dhënat e individëve në 12,000 studimet dhe e përdorën atë për të parashikuar moshën e tyre të gjumit.
Mosha më e lartë e gjumit u reflektua kryesisht në "rritje të fragmentimit të gjumit", duke sugjeruar se është një shënues i shëndetit të ardhshëm, përfunduan shkencëtarët në studim.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Shëndeti

Marketing