Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Dihet zyrtarisht numri i klubeve kosovare që do të shkojnë në garat e UEFA-s

Sport  |  29.01.2019 Ora 17:26   
Skuadra që do ta fitojë titullin e kampionit sivjet në Kosovë do të shkojë në parakualifikimet e Ligës së Kampionëve, kurse fituesja e Kupës së Kosovës do të shkojë në kompetecionin e Ligës së Evropës.

Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) i ka njoftuar klubet kosovare se edhe sivjet vetëm dy prej tyre do të mund të marrin pjesë në edicionin e ri të garave të UEFA-s, raporton Gazeta Express.

Skuadra që do ta fitojë titullin e kampionit sivjet në Kosovë do të shkojë në parakualifikimet e Ligës së Kampionëve, kurse fituesja e Kupës së Kosovës do të shkojë në kompetecionin e Ligës së Evropës, natyrisht nëse licencohet nga FFK-ja. 

Nëse nuk i përmbush kushtet, atëherë e drejta do t’i jepet nënkampionit kosovar.

“Menaxheri i licencimit, Bajram Shala ka njoftuar klubet se edhe sivjet skuadra kampione do të marrë pjesë në raundin parakualifikues që zhvillohet me katër ekipe. Ai ka bërë të ditur se FFK-ja sivjet ka aplikuar që ta marrë organizimin e këtij raundi, në mënyrë që t’i krijojmë kushte sa më të mira klubit kampion që ta përfaqësojë Kosovën sa më mirë dhe ta ketë përkrahjen e tifozëve”, thuhet në njoftimin e FFK-së të lëshuar pas një seminari të mbajtur me përfaqësues të klubeve rreth licencimit të tyre për gara evropiane.

Kryetari Agim Ademi shpreson që nga edicioni tjetër në Evropë të shkojnë më shumë klube kosovare.

Komentet

Marketing

Tjera në Sport

Marketing