Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

ON THIS DAY - BENNY BLANCO (VIDEO)

Muzikë  |  08.03.2019 Ora 11:24   
Sot në ditën ndërkombëtare të gruas, feston ditëlindjen e 31-të producenti, tekstshkruesi dhe multi-intrumentalisti i njohur Benny Blanco.

Si tekstshkrues dhe producent, Blanco është përgjegjës i më shumë se 100 milionë albumeve të shitura anembanë botës me bashkëpunimet e tij me këngëtarët si Ed Sheeran, Justin Bieber, Rihanna, Sia, Kanye Ëest, Selena Gomes etj., shkruan RadioPlus.

Në vitin 2013 ai u shpërblye me çmimin “Hal David Starlight Aëard” nga “Songëriters Hall of Fame”, është fitues i pesë çmimeve “Tekstshkruesi vitit” nga BMI dhe “Producenti i vitit” nga iHeartRadio.

Benny Blanco ka qenë pjesë e labelit “Mad Love” dhe “Interscope”, derisa ka formuar labelin e tij “Friends Keep Secrets” ku vazhdon të jetë ende. 

Komentet

Marketing

Tjera në Muzikë

Marketing