Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

ON THIS DAY - ADAM CLAYTON, U2 (VIDEO)

Muzikë  |  13.03.2019 Ora 14:08   
Sot feston 58 vjetorin e lindjes kitaristi i famshëm i rock bandit U2, Adam Clayton. Së bashku me rock grupin, që nga themelimi në vitin 1976, Adam me shokë ka lansuar 14 albume në karrierë, shkruan RadioPlus.

Në vitet 80’s grupi ka arritur të hyjë mbi 20 here në toplistat britanike me këngët e tyre dhe në vitin 1987 me albumin “The Joshua Tree” kanë qëndruar në pozitën e parë për 156 javë në toplisten britanike për albume dhe për shumë javë në vendin e parë në botë.

Suksesi I tyre u shtri edhe në SHBA, ku ende e mbajnë rekordin për më së shumti pozita të para rradhazi, me 5 here në Billboard 200 albums chart. Si antar I grupit U2, Clayton ka fituar 22 çmime Grammy.


 

Komentet

Marketing

Tjera në Muzikë

Marketing