Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

p

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Whisky “më i kërkuari” në botë shitet për 2.7 milionë dollarë

Bota  |  20.11.2023 Ora 10:02   
Për ata që vlerësojnë pikat më të bukura në jetë, një shishe e "uiskit skocez më të kërkuar" në botë u shit për më shumë se 2.1 milion £ (2.7 milion dollarë) të shtunën në Sotheby's në Londër.

Macallan 1926 është një nga vetëm 40 shishet e nxjerra pas plakjes në fuçi sheri për 60 vjet, duke e bërë atë vintazhin më të vjetër Macallan të prodhuar ndonjëherë, sipas shtëpisë së ankandit.

Sotheby's kishte pritur që ajo të mblidhte midis 750,000 dhe 1,2 milion £ (934,274 dollarë dhe 1,4 milion dollarë), por ishte në tronditje kur shishja e çmuar arriti një vlerë të madhe prej 2,187,500 £ (2,724,967 dollarë), duke e bërë atë një "rekord të ri të pijeve alkoolike për çdo shishe". ose verë e shitur në ankand”, tha shtëpia e ankandit për agjencinë e lajmeve AFP.

Një shishe The Macallan 1926, uiski më i shtrenjtë në botë i vlerësuar në 750,000-1,200,000 £, u zbulua në Sotheby's më 19 tetor 2023 në Londër, Angli. Pasi u vjetërua në fuçi sheri për gjashtë dekada, vetëm 40 shishe The Mcallan 1926 u shisuan në vitin 1986. Mcallan Adami 1926 është një nga 12 shishet në seri me një etiketë të dizenjuar nga artisti italian Valerio Adami dhe është shishja e parë që ka iu nënshtrua rikonstruksionit nga The Mcallan Distillery përpara se të paraqitej në ankand në Sotheby's në Londër më 18 nëntor 2023.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Bota

Marketing