Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

p

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Tokyo rikthehet me restorantin më të mirë në Azi pas humbjes në 2023

Ekonomi  |  27.03.2024 Ora 8:36   

Pas humbjes së Tokyo-s si qyteti me restorantin më të mirë në 2023, ai ka kthyer kurorën si vendi me restorantin më të mirë në rajon në Çmimeve për 50 Restorantet më të Mirë në Azinë të vitit të shpallura në Seul, Korenë e Jugut, të martën në mbrëmje.

Sézanne, që ka fituar një emër duke ofruar kuzhinë franceze neo-craft me përbërës të lartë të cilët Japonia është e famshme, ka marrë çmimin kryesor.

E vendosur në Hotelin Four Seasons Tokyo në Marunouchi dhe drejtuar nga kuzhineri anglez Daniel Calvert, restoranti është emëruar pas një qyteti në rajonin e Shampanjës në Francë.

Ngritja e Sézanne ka qenë shpejtë. Ajo u rendit në vendin e dytë vitin e kaluar, duke debutuar në listën në vitin 2022 në vendin e 17-të.

Calvert ishte aty për të marrë çmimin personalisht, por tha se po e humbi ngjarjen, për arsye shumë të mira.

“Gruaja ime sapo lindi një bebe, në fakt, kështu që nuk do të vija këtë javë,” tha ai duke pranuar çmimin me një qeshje.

Sézanne u hap për herë të parë në korrik të vitit 2021 në katin e shtatë të Hotelit Four Seasons Tokyo në Maronouchi.

“Faleminderit për të gjithë ata që hanë me ne, që votuan për ne, që na vizituan vitin e kaluar dhe na mbështetën. Jo vetëm vitin e kaluar, por shumë, shumë vite që unë jam në Azinë, që ishte në 2016. Kështu që unë kurrë nuk e mendova që do të ishim në këtë skenë tani.”

Një restorant tjetër në Tokyo që shërben kuzhinë me frymë franceze, Floriege, u ngjit pesë vende për të marrë vendin e dytë në listën e vitit 2023. Gaggan Anand i Bangkokut, drejtuar nga legjenda e lindur në Kolkata, u rendit në vendin e tretë këtë vit, duke ngritur dy vende.

Përfundoj në pesë të parë ishin dy restorante në Hong Kong. Në vendin e katërt ishte The Chairman, e cila është votuar Nr. 1 në 2021, dhe Wing, e cila pati rritjen më dramatike të natës, duke lëvizur 32 vende tërheqëse që nga viti i kaluar për të kapur vendin e pestë.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Ekonomi

Marketing