Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

16 tetori Dita Botërore e Ushqimit

Të Tjera  |  16.10.2019 Ora 10:25   
16 tetori njihet si dita boterore e ushqimit. Kështu cdo vit organizohen në mbarë botën evente të ndryshme që kanë të bëjnë me ushqimin. Në 130 vende në mbarë botën kjo ditë shënohet me marshe kundër urisë, koncerte dhe gara të ndryshme ndërsa institucione të ndryshme kërkojnë që në botë ushqimi të jetë I bollshëm për të gjithë.

Me Hashtag #worldfood day dhe #zerohunger ju mund të kyqeni në mediat sociale për të zhvilluar biseda dhe për të marrë më shumë info për këtë dite.

Sipas statistikave 11.3 % apo 805 milionë e popullsisë në botë janë të uritur. Pothuajse 1 në 15 fëmijë në vendet në zhvillim vdes para moshës 5 vjece nga shkaqe që kryesosht kanë të bëjnë me urinë.

Sido që të jetë në botë prodhohet ushqim mjaftueshëm për të ushqyer të gjithë 7 miliardë njerëzit, dhe kështu uria do të ishte shmangur 100%. Sot në shkollën fillore “Meto Bjaraktari” në kryeqytet fëmijët janë udhëzuar që të paktën sot të marrin ushqim nga shtëpitë e tyre. /radioplus/
 

Komentet

Marketing

Tjera në Të Tjera

Marketing